
Spis treści
- Ile trwa kadencja prezydenta? Ile kadencji może być prezydent?
- Najkrótsze kadencje prezydentów RP
- Najdłuższe kadencje prezydentów RP
Ile trwa kadencja prezydenta? Ile kadencji może być prezydent?
Przed zaprzysiężeniem nowego prezydenta warto wiedzieć, ile trwa prezydentura. To może być nieco mylące, bowiem trwa dłużej niż czteroletnia kadencja Sejmu i Senatu. Ten czas jest opisany w konstytucji.
Art. 127. Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany przez Naród w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym. Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz - czytamy.
To właśnie dlatego obecny prezydent Andrzej Duda nie będzie mógł startować ani w wyborach prezydenckich 2025 ani w żadnych kolejnych - sprawował bowiem ten urząd przez dwie kadencje. Karol Nawrocki natomiast po zakończeniu swojej pierwszej kadencji będzie się mógł ponownie ubiegać o urząd prezydenta RP.
Najkrótsze kadencje prezydentów RP
Choć zgodnie z konstytucją kadencja prezydenta RP trwa 5 lat, nie zawsze w praktyce do tego dochodzi. W historii Polski zdarzały się o wiele krótsze okresy sprawowania tego urzędu. Jedna z nich trwała zaledwie jeden dzień. Chodzi o Bogdana Borusewicza, który tymczasowo pełnił obowiązki prezydenta. Z kolei prezydentem, który najkrócej pełnił swoje obowiązki, był Gabriel Narutowicz - były to dwa dni.
Najdłuższe kadencje prezydentów RP
Najdłuższą kadencję w III RP sprawował Aleksander Kwaśniewski, który był prezydentem przez 3653 dni. Warto jednak zapoznać się także z innymi okresami, bowiem wówczas także zdarzały się wyjątki.
Rekordzistą pod względem długości trwania kadencji jest prezydent na uchodźstwie August Zaleski, pełniący tę funkcję przez 9069 dni czyli niemal 25 lat. W okresie międzywojennym najdłużej urzędującym prezydentem był Ignacy Mościcki, który urzędował przez 4866 dni, a wśród głów państwa Polski Ludowej Henryk Jabłoński - 4823 dni.