Abonament RTV 2024. KRRiT zdecydowała o wysokości opłat za przyszły rok

i

Autor: - zdjęcie poglądowe, Pixabay.com Abonament RTV 2024. KRRiT zdecydowała o wysokości opłat za przyszły rok

TVP, TVN, Polsat i Republika pod lupą!

KRRiT demaskuje media! Ujawnia szokujący raport o stacjach

2025-04-15 15:52

Nowy raport Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji może wywołać prawdziwą burzę. Z analizy programów informacyjnych największych stacji telewizyjnych wynika, że Rafał Trzaskowski zyskuje przychylność w TVP i TVN, a Karol Nawrocki korzysta z pozytywnego wizerunku w Republice. Czy media grają w kampanii czysto?

TVP i TVN z pozytywnym przekazem o Trzaskowskim – co ujawnił raport?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała wyniki monitoringu programów informacyjnych i publicystycznych w czterech głównych stacjach: TVP, TVN, Polsat i Republice. Analiza objęła przekaz medialny dotyczący kampanii prezydenckiej w okresie od 18 marca do 7 kwietnia 2025 roku. Z dokumentu wynika, że kandydaci są prezentowani w bardzo zróżnicowany sposób – w zależności od stacji.

Express Biedrzyckiej - Robert Sobiech | 2025 04 15

Szymon Hołownia obiecał, że pokaże swoje CV. Słowa dotrzymał

Kandydaci prawicy w niekorzystnym świetle? KRRiT analizuje Mentzena i Nawrockiego

W raporcie czytamy, że w programie „19.30” Telewizji Polskiej „pozytywnie wybija Trzaskowskiego”. KRRiT wskazuje, że reporterka Anna Hałas podjęła polemikę z Karolem Nawrockim, który zapowiadał łatwiejsze mieszkania dla młodych. Zwrócono uwagę, że dziennikarka nie odniosła się w ten sam sposób do zapowiedzi Rafała Trzaskowskiego dotyczących psychiatrii dziecięcej, mimo że, jak zaznacza KRRiT, to również nie leży w kompetencjach prezydenta.

„W serwisach TVN, TVP i Polsatu (choć w nieco mniejszym stopniu niż w dwóch pozostałych stacjach) kandydatury Karola Nawrockiego i Sławomira Mentzena były przedstawiane raczej w negatywnym lub niekorzystnym świetle” – stwierdzono w dokumencie.

Republika stawia na Nawrockiego. „Silny kandydat prawicy”

Jednocześnie regulator zauważył, że „jedynie w serwisie 'Dzisiaj' ten schemat prezentacji kandydatów był odwrócony”. W Republice „to Karol Nawrocki był prezentowany jako silny, prawicowy kandydat, który może przeciwstawić się 'kosmopolitycznej lewicy' i twardo walczyć o polski interes narodowy w ramach UE”.

Rada podkreśliła również sposób przedstawiania Trzaskowskiego w TV Republika.

„Był przedstawiany jako polityk niewiarygodny w kwestii bezpieczeństwa (np. w ramach prezydentury w Warszawie inwestujący więcej w inicjatywy środowisk LGBTQ+ niż w bezpieczeństwo mieszkańców), a także komiczny (np. poprzez przywoływanie w materiałach francuskiego zwrotu ‘bonjour’, użytego przez kandydata m.in. na konwencji w Gliwicach w grudniu 2024 roku)”.

Marginalizacja Hołowni, Biejat i Zandberga. KRRiT o dysproporcjach w relacjach

KRRiT zwróciła też uwagę, że kandydaci tacy jak Szymon Hołownia, Magdalena Biejat czy Adrian Zandberg byli w przekazie marginalizowani.

W raporcie przywołano również wypowiedź Katarzyny Kolendy-Zaleskiej w „Faktach” TVN: „Rafał Trzaskowski ma bezpieczną przewagę, co więcej poparcie nawet minimalnie mu wzrasta”. KRRiT wskazuje, że ten komentarz miał wzmacniać pozytywny przekaz wobec kandydata KO.

W dalszej części raportu zauważono, że „Fakty” krytycznie relacjonowały również działania innych kandydatów, np. Szymona Hołowni.

„Jako przykład podano negatywny materiał o udziale mężczyzny podejrzewanego o związki z białoruskim reżimem w spotkaniu z Szymonem Hołownią”.

KRRiT podsumowuje, że w drugim analizowanym tygodniu „czołowym tematem kampanii były poglądy Sławomira Mentzena, m.in. na temat aborcji”.

Poniżej galeria zdjęć: Debata prezydencka w TV Republika.

Polityka SE Google News
Sonda
Która stacja telewizyjna Twoim zdaniem najrzetelniej relacjonuje kampanię prezydencką 2025?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki