Wykształcenie Magdaleny Biejat
Urodziła się 11 stycznia 1982 w Warszawie. Zdała maturę w prestiżowym XXXIV Liceum Ogólnokształcącym im. Miguela de Cervantesa w Warszawie. W 2006 roku uzyskała tytuł magistra socjologii i nauk politycznych na Uniwersytecie w Grenadzie. Ukończyła również studia podyplomowe z zarządzania organizacjami pozarządowymi w Collegium Civitas oraz w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Studiowała także na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Magdalena Biejat deklaruje, że mówi biegle po hiszpańsku i swobodnie komunikuje się w języku angielskim. W przeszłości zajmowała się tłumaczeniem literatury hiszpańskojęzycznej.
Kariera polityczna i działalność społeczna. W jakiej partii jest Magdalena Biejat?
Swoją działalność polityczną rozpoczęła w 2015 roku, wstępując do Partii Razem (później przemianowanej na Lewicę Razem). W 2019 roku zdobyła mandat posłanki z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, uzyskując 19 501 głosów. W Sejmie zasiadała w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz pełniła funkcję wiceprzewodniczącej klubu parlamentarnego Lewicy.
W 2023 roku zdobyła mandat senatorki XI kadencji, zdobywając 204 934 głosy. 13 listopada 2023 roku objęła stanowisko wicemarszałkini Senatu RP. Jej priorytety to prawa pracownicze, wsparcie dla rodzin, równość społeczna i poprawa jakości opieki zdrowotnej. Aktualnie Magdalena Biejat jest jest senatorką bezpartyjną po tym, jak w 2024 roku opuściła partię Razem.
CZYTAJ TAKŻE: Majątek Magdaleny Biejat. Oświadczenie majątkowe kandydatki Lewicy na prezydenta
Ciekawostka – „Magda” zamiast „Magdalena”
Magdalena Biejat prawdopodobnie woli używać skróconej wersji swojego imienia, czyli „Magda”. Widać to na jej oficjalnym profilu na platformie X (dawniej Twitter), gdzie podpisuje się właśnie jako „Magda Biejat”. To subtelny, ale znaczący detal, który podkreśla jej naturalność i bezpośredni kontakt z wyborcami.
Wzrost popularności i dalsze ambicje polityczne
W lutym 2024 roku Magdalena Biejat ogłosiła swoją kandydaturę na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych. Poparły ją ugrupowania takie jak Nowa Lewica, Lewica Razem, Polska Partia Socjalistyczna, Unia Pracy oraz stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. W pierwszej turze zdobyła 99 442 głosy (12,86%), zajmując trzecie miejsce.
Była kandydatką na prezydentkę Warszawy, a jej start w wyborach prezydenckich w 2025 roku został oficjalnie potwierdzony. Zebrała wymaganą liczbę podpisów i została zarejestrowana przez PKW wśród kandydatów na prezydenta 2025.