Rafał Trzaskowski w nagraniu opublikowanym na Twitterze zaproponował swojemu konkurentowi Karolowi Nawrockiemu debatę. W filmiku mówił, by spotkanie odbyło się w najbliższy piątek, 11 kwietnia, w Końskich (województwo świętokrzyskie). Kandydat PiS szybko potwierdził swoją gotowość do udziału w debacie.
Mateusz Morawiecki o debacie
Do sprawy odniósł się również Mateusz Morawiecki, który podczas briefingu w Lublinie przypomniał, że Karol Nawrocki już wcześniej, bo 27 marca, wezwał Rafała Trzaskowskiego do debaty na temat bezpieczeństwa. Były premier wyraził zadowolenie, że kandydat KO "w końcu przyjął" zaproszenie. Podkreślił jednak, że kluczowe jest zapewnienie uczciwego przebiegu debaty, z udziałem dziennikarzy, którzy dotychczas nie mieli możliwości zadawania pytań Trzaskowskiemu.
Morawiecki poparł propozycję Nawrockiego, by debata była "otwarta, uczciwa, z udziałem wszystkich telewizji, także tych, które do tej pory nie mogły zadawać pytań panu Trzaskowskiemu", nazywając ją "znakomitą".
Poseł PiS skomentował również doniesienia o zawiadomieniu złożonym przez PZU do prokuratury w sprawie wypłaty odszkodowania fundacji Lux Veritatis. Morawiecki określił te informacje jako "niesprawdzone, niezweryfikowane" i "politycznie nasączone pewną treścią". Podkreślił, że jego zaufanie do komunikatów pochodzących od prokuratury, NIK, PZU i innych instytucji jest "bliskie zeru".
Bezpieczeństwo i przyszłość Unii Europejskiej w Lublinie
Tego samego dnia, Mateusz Morawiecki wziął udział w szczycie samorządowym Europejskiego Komitetu Regionów (KR) w Lublinie. W swoim wystąpieniu podkreślił, że w obecnych "burzliwych czasach" priorytetem powinno być bezpieczeństwo. Zwrócił uwagę na znaczenie koncepcji Międzymorza, czyli obszaru między Morzem Czarnym a Bałtyckim, apelując o wzmocnienie tej inicjatywy przez całą Unię Europejską.
Były premier skrytykował dotychczasowy model ekonomiczny UE, oparty na taniej energii z Rosji, darmowym bezpieczeństwie od USA, tanim finansowaniu i sile roboczej z Europy Środkowo-Wschodniej oraz sprzedaży towarów na Daleki Wschód. Stwierdził, że w obecnej sytuacji Unia Europejska musi się "wymyślić na nowo".
W szczycie samorządowym w Lublinie uczestniczyli przedstawiciele Europejskiego Komitetu Regionów z wielu krajów UE. Europejski Komitet Regionów jest organem doradczym UE, umożliwiającym przedstawicielom władz lokalnych i regionalnych z 27 państw członkowskich wymianę opinii na temat aktów prawnych UE wpływających na regiony i miasta.
W naszej galerii zobaczysz, jak mieszka Mateusz Morawiecki:
