Zapotrzebowanie na krew jest ogromne. Potrzebuje je co 10. hospitalizowana osoba. Co roku w Polsce przeprowadza się 1,7 mln transfuzji. Bez uszczerbku na zdrowiu można jednorazowo oddać 450 ml krwi. To może wystarczyć do uratowania życia trzem osobom. Wbrew pozorom, jeden z najbardziej unikatowych leków – krew – wykorzystywany jest przede wszystkim w leczeniu chorób przewlekłych, a nie tylko w trakcie zaplanowanych czy nagłych operacji. Każdy, kto jest zdrowy, od 18. roku życia do 60. roku kobieta, a 65. – mężczyzna, może oddawać krew, co 56 dni lub co 2 miesiące. Kto nie może zostać krwiodawcą? Tego można dowiedzieć się z tej strony internetowej. Warto wiedzieć, że…
Nie ma substytutu dla ludzkiej krwi, oddawanie krwi zajmuje to ok godziny twojego, a może dać długie życie innym, co roku liczba dawców rośnie o około 3,6 proc. w tym samym czasie potrzeby rosną o 8,6 procent… Co 1 minutę ktoś potrzebuje krwi, średnio 1 osoba na 10 w szpitalu potrzebuje krwi, jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom, 10 jednostek krwi: ilość krwi w przeciętnym ciele dorosłej osoby.
Krew stanowi ok. 7 proc. twojego ciała, nowo narodzone dziecko ma w swoim ciele około jednej filiżanki krwi, krew zwalcza infekcje i pomaga rannym dochodzić do zdrowia, są cztery główne grupy krwi: A, B, AB i 0, a grupa 0 ujemne jest uniwersalna… W centrach krwi najczęściej brakuje grupy 0 i B, deficyt wszystkich rodzajów krwi zdarza się podczas letnich i zimowych wakacji, zazwyczaj oddanie krwi zajmuje średnio mniej niż 10 minut i cały proces od rozpoczęcia wypełniania formularza do wyjścia zajmuje około godziny, oddawanie krwi nie zmniejsza twojej siły.
Oddając krew nie masz możliwości zarazić się AIDS lub inną chorobą, na każdej jednostce oddanej krwi jest przeprowadzanych minimum 11 testów, obecnie opieka medyczna w dużej mierze jest uzależniona od stałego dostarczania krwi od zdrowych dawców, jedna jednostka krwi może być podzielona na kilka składników: krwinki czerwone, białe, osocze, płytki… Czerwone krwinki przenoszą tlen do organów ciała i tkanek, jeden bilion: liczba czerwonych krwinek w 2-3 kroplach krwi, krwinki czerwone żyją około 120 dni w układzie krwionośnym, afereza to specjalny rodzaj oddawania określonych składników krwi takich jak np. płytki krwi.
42 dni: to okres przydatności do użycia czerwonych krwinek, 5 dni: to okres przydatności do użycia płytek krwi, trzy lata: to okres przydatności do użycia zamrożonego osocza. osocze jest żółtawą mieszanką składającą się z wody, protein i soli… 55 proc. krwi stanowi osocze, które składa się w 90 proc. z wody, zdrowy szpik kostny stale dostarcza czerwonych krwinek, osocza i płytek, ciężkie poparzenia wymagają dostarczenia do organizmu około 20 jednostek płytek krwi, pacjenci z anemią potrzebują transfuzji krwi, aby zwiększyć poziom żelaza.
Chorzy na raka, pacjenci z urazami i pacjenci podczas operacji na otwartym sercu wymagają uzupełnienia krwi, po oddaniu krwi, jej ubytek jest uzupełniany w ciągu czterech tygodni, a ubytek żelaza jest uzupełniany w czasie do ośmiu tygodni, białe krwinki stanowią podstawowy system obrony organizmu podczas infekcji. granulocyty, rodzaj białych krwinek poszukują bakterii do zjedzenia… Co zyskujesz zostając krwiodawcą?
Ogromną satysfakcję. Świadomość, że być może Twoja krew uratowała komuś życie. Bieżącą kontrolę stanu swojego zdrowia – ogólne badanie lekarskie i aktualne wyniki badań laboratoryjnych. Poznasz również grupę swojej krwi, która zostanie wpisana do dowodu tożsamości – przyda Ci się w przyszłości. Może więc, jeśli dotąd nie byłeś/byłaś krwiodawcą, teraz nim zostaniesz?