1. Kontrola
Po powrocie ze spaceru warto sprawdzić, czy pies nie padł ofiarą kleszcza. Czesanie to doskonała okazja do skontrolowania, czy pies nie ma pcheł, podrażnionej skóry, zadrapań, skaleczeń czy zmian skórnych. Jeśli w sierść wplątały się rzepy - trzeba je wyjąć, a kołtuny najlepiej jest wyciąć.
2. Czesanie
Nie jest to wcale zabieg zarezerwowany jedynie dla długowłosych psów. Rasy o krótkiej i gładkiej sierści wystarczy czesać raz na kilka tygodni. Warto zaopatrzyć się w specjalną, delikatną szczotkę i rękawicę, którą można przetrzeć psa już po czesaniu. Rasy o długiej sierści wymagają częstszej, niekiedy nawet codziennej pielęgnacji. Do takich zabiegów używamy specjalnych szczotek i grzebieni. Linienie pomoże zmniejszyć furminator - przyrząd zbierający obumarłe włosy.
Do czesania warto przyzwyczajać psa od szczenięcia, nagradzając dobre zachowanie podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych.
3. Strzyżenie i trymowanie
Niektóre psy wymagają strzyżenia. Nie chodzi tylko o wygląd psa, a właśnie o pielęgnację sierści i zdrowie pupila. Sierść wchodząca w oczy może mieć negatywny wpływ na wzrok psa. Ponadto, długie włosy zbijają się w kołtuny, w których zbiera się kurz i zanieczyszczenia, co zwiększa ryzyko infekcji skórnych zwierzaka.
U psów o sierści szorstko- i ostrowłosej niezbędne jest trymowanie, które poprawia jakość sierści i usuwa martwe włosy. Służy do tego nożyk trymerski lub gumowe nakładki na palce.
4. Kąpiel
To konieczny dla zdrowia zwierzęcia zabieg. Jak często kąpać psa? Warto się w tej sprawie skonsultować z lekarzem weterynarii, bo częstotliwość kąpieli zależna jest od wielu czynników np. od długości sierści, występowania alergii itp. Ogólne zasady mówią, że wystarczy kąpać psa od dwóch do czterech razy w roku. A także, gdy wytarza się w czymś nieprzyjemnie pachnącym lub w błocie. Pies nie może być kąpany w gorącej wodzie i przy użyciu kosmetyków przeznaczonych dla ludzi. Trzeba zaopatrzyć się w specjalne kosmetyki dla psów. Zanim wstawimy psa do wanny lub pod prysznic, pozwólmy mu zapoznać się z tym miejscem i oswójmy go z wodą.
5. Psi manicure
Psom trzeba obcinać pazury. Nie jest to łatwe, bo wzdłuż pazura przebiega naczynie krwionośne. Zbyt krótkie obcięcie może spowodować uszkodzenie tego naczynia i krwawienie. Zabieg ten, podobnie jak strzyżenie i trymowanie, możemy powierzyć specjalistom. Jeśli decydujemy się sami wykonywać go w domu, będziemy potrzebować specjalnych cążek lub nożyczek.
Psy spędzające dużo czasu na świeżym powietrzu zwykle same ścierają sobie pazury i trzeba u nich kontrolować jedynie długość tzw. „piątego pazura”.
6. Zadbane oczy i uszy
Psie uszy czyścimy od czasu do czasu, gdy zalega w nich nadmiar woskowiny. Służą do tego waciki i specjalne płyny. Zupełnie inaczej jest z oczami naszego pupila – te trzeba kontrolować codziennie. Zalegającą wydzielinę trzeba usuwać wacikiem nasączonym ciepłą wodą lub kroplami do oczyszczania oczu. Jeśli będą zaczerwienione, a wydzielina obfita, trzeba koniecznie zaprowadzić psa do weterynarza.
7. Zdrowe zęby
Z psem, jak z dzieckiem – od maleńkości trzeba go przyzwyczaić do mycia zębów. To pomoże uniknąć wielu chorób i związanego z nimi bólu. Codziennie oczyszczajmy zęby naszego pupila specjalną szczoteczką, najlepiej po ostatnim posiłku. W sklepach zoologicznych znajdziemy także pasty o smaku przyjemnym dla psa, preparaty rozpuszczające płytkę bakteryjną i wilgotne chusteczki, które pomagają utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej. W utrzymaniu zdrowego stanu uzębienia pomocne są również specjalne przysmaki np. gryzaki enzymatyczne - rozpuszczające płytkę bakteryjną oraz pomocne w usuwaniu płytki nazębnej zabawki, tj. piłeczki z kolcami, plecione zabawki ze sznurka itp.
Dla zdrowych zębów konieczna jest także prawidłowa dieta. Karma powinna być bogata w witaminy. Psu nie powinno się podawać słodyczy, i to nie tylko z powodu zwiększonego ryzyka rozwoju płytki nazębnej. Należy też zadbać o odpowiednią wodę do picia – najlepiej filtrowaną oraz często zmienianą, gdyż z czasem rozwijają się w niej bakterie tworzące biofilm, który także wpływa na rozwój płytki nazębnej.
Jeśli w obrębie jamy ustnej psa zauważymy niepokojące objawy – nie zwlekajmy z wizytą u lekarza weterynarii.
8. Pies w mróz
Psy lubią zimę, ale czasem trzeba im pomóc, aby mogły komfortowo i bezpiecznie korzystać z jej uroków. Przede wszystkim dobry fryzjer powinien zadbać o odpowiednią psią fryzurę, aby sierść nie była ani za długa, ani zbyt krótka. W czasie mroźnej pogody skróćmy czas spacerów szczeniakom i psom starszym - mogą mieć obniżoną odporność i szybciej się wychłodzić. Zadbajmy o aktywność fizyczną naszego pupila, by spacer nie polegał tylko na dreptaniu przy smyczy. Jeśli psiak marznie - pomyślmy o odpowiednim ubranku.
Koniecznie pamiętajmy o obcinaniu sierści między opuszkami palców za pomocą specjalnych nożyczek. Podczas spacerów gromadzi się tam zamarzający śnieg, który utrudnia psu chodzenie, a nawet może powodować odmrożenia. Przed wyjściem z domu warto nasmarować opuszki pupila maścią z witaminami, zabezpieczającą łapki przed podrażnieniami wywołanymi rozsypaną na ulicy solą.
Dobrze byłoby skonsultować z lekarzem weterynarii sposób karmienia psa. Niekiedy konieczne jest wprowadzenie do diety czworonoga bardziej kalorycznego jedzenia.
9. Pies w upał
Psy bardzo źle znoszą upał. Powinny mieć w tym czasie stały dostęp do świeżej wody. Miskę postawmy w miejscu zacienionym, a wodę w niej wymieniajmy kilka razy w ciągu dnia.
Latem psie posiłki nie mogą być ani zbyt obfite, ani też za tłuste. Postawmy więc na gotową, dobrze zbilansowaną karmę. Pies może stracić w gorące dni apetyt. Nie zmuszajmy go więc do jedzenia, a posiłek przesuńmy na późniejszą, chłodniejszą porę.
Na dłuższe spacery chodźmy raczej po zachodzie słońca lub wczesnym rankiem i zabierajmy ze sobą wodę w butelce oraz miskę. Psom bezwłosym trzeba nawilżać skórę i stosować kremy z filtrem. Psy długowłose warto zaprowadzić do psiego fryzjera, aby podciąć sierść. W okresie letnim gubią włos, trzeba więc pamiętać o ich codziennym wyczesywaniu i szczotkowaniu.
Pies chłodzi się poprzez ziajanie.
Zwierzę powinno mieć możliwość schronienia się w zacienionym, chłodnym miejscu. Zostawmy otwarte drzwi od łazienki, aby nasz ulubieniec mógł położyć się na chłodnej podłodze.