Zadaniem konkursowym było przygotowanie plakatu, który miał nawiązywać do tematu konkursu „POSKROMIENIE CUKRZYCY” i zwrócić uwagę na najgroźniejsze powikłania cukrzycy, takie jak udar mózgu czy zawał serca.
Studenci z uczelni artystycznych z całego kraju, nadesłali ponad 50 prac. Zdaniem jurorów najlepsza praca należała do Szymona Łachety z Uniwersytetu Śląskiego, Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji, kierunek Grafika.
– Pamiętajmy, że widz na ulicy niewiele wie o temacie pracy, dlatego należy szukać takich symboli i rozwiązań, które przede wszystkim tego widza zaciekawią i zatrzymają. Mnie zaskoczyło wiele prac, a przede wszystkim to, jak temat konkursu został zinterpretowany. „Poskromienie cukrzycy” to bardzo trudne zagadnienie, dlatego „chapeau bas” za wszystkie pomysły. Szczególnie gratuluję tym studentom, których prace znalazły się w gronie zwycięskich. – komentuje Andrzej Pągowski.
Dodatkowo jury przyznało 5 równorzędnych wyróżnień dla: Joanny Mazur z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Martyny Jakubowskiej z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Katarzyny Nachman z Uniwersytetu Śląskiego, Evy Pyshnyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Karoliny Piotrowskiej z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
– Obrady jury były dość burzliwe i długo dyskutowaliśmy, jakie prace powinny znaleźć się w gronie wyróżnionych. Wszystkie plakaty, które ostatecznie znalazły się w nagrodzonej 6., miały dobry „cukrzycowy przekaz”. Uczestnicy zadali sobie ogromny trud żeby zgłębić temat cukrzycy, choć nie jest to łatwe, aby treści artystyczne korespondowały z prawdziwym życiem osób zmagających się z tą chorobą. Jesteśmy pod wrażeniem pomysłów uczestników, jak temat cukrzycy i jej powikłań można przedstawić. – mówi Anna Śliwińska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Cukrzyca to choroba, która dotyka 3 mln osób w Polsce, z czego aż 30% osób nie wie, że choruje. Nadwaga, otyłość i brak aktywności fizycznej to główne przyczyny występowania cukrzycy typu 2, która dotyczy ponad 80% chorych. Niestety zapadają na nią coraz młodsze osoby. Cukrzyca prowadzi do wielu groźnych powikłań, wśród których są m.in. tak poważne choroby sercowo-naczyniowe jak udar mózgu czy zawał serca. Dlatego w ramach kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą” prowadzone są działania edukacyjne, które mają na celu zwiększanie wiedzy na temat samej choroby, tego jak jej zapobiegać i jak radzić sobie z nią na co dzień.
www.dluzszezyciezcukrzyca.pl
Materiał Informacyjny