Antybiotyki to substancje wytwarzane przez organizmy żywe, najczęściej przez bakterie i grzyby. Pierwszy antybiotyk, penicylina, powstał w 1928 r. Wraz z rozwojem medycyny na rynku pojawiły się też syntetyczne antybiotyki, które na nasz organizm działają lepiej.
Jak działają
Głównym zadaniem antybiotyku jest pozbycie się tych bakterii i grzybów, które szkodzą naszemu zdrowiu. Problem polega na tym, że leki te walczą z każdą napotkaną na swojej drodze bakterią i grzybem, a to oznacza, że likwidują też pożyteczne mikroorganizmy. Każde zażycie antybiotyku zaburza naturalną florę bakteryjną organizmu.
Dodatkowo im częściej przyjmujemy antybiotyki, tym bardziej bakterie uodparniają się na ich działanie. Zmieniają budowę ściany komórki, żeby antybiotyk nie mógł ich rozerwać, jednocześnie wytwarzają specyficzne enzymy, które niszczą antybiotyk albo wsysają go do swego wnętrza.
Uwaga! Podczas kuracji antybiotykami, nie zapomnijmy o stosowaniu probiotyków, które działają osłonowo na naturalną florę bakteryjną organizmu.
Jak przyjmować
Zażywanie antybiotyku zawsze trzeba skonsultować z lekarzem. On wyjaśni jak należy przyjmować lek, czy np. brać go przed, w trakcie czy po posiłku. Trzeba też pamiętać, że podczas antybiotykoterapii zabroniony jest alkohol. Powoduje on, że lek słabiej walczy z bakteriami, a my wolniej wracamy do zdrowia. Antybiotyki należy popijać wodą. Niewskazane jest popijanie go jogurtem, kefirem, mlekiem, sokami, herbatą, czy kawą. Warto też wiedzieć, że antybiotyk trzeba przyjmować regularnie o tej samej godzinie. To podnosi jego skuteczność.