Hiszpańska gazeta powołuje się na testy prowadzone w jednym z południowokoreańskich laboratoriów, prowadzone przez współpracującą z producentem leku południowokoreańską spółką Boryung Pharmaceutical.
Testy potwierdziły, że Aplidin, stosowany do tej pory podczas terapii szpiczaka mnogiego, jest aż jest 80 razy skuteczniejszy niż Remdesivir w leczeniu zakażonych koronawirusem komórek ludzkich płuc.
Jak informuje dziennik, jeszcze wyższą skuteczność Aplidinu obserwowano w przypadku komórek małpy, gdzie rezultaty hiszpańskiego leku w walce z Covid-19 były lepsze o 2400-2800 razy w stosunku do wyników Remdesiviru.
Badanie wykazało również, że Aplidin może przeciwdziałać też towarzyszącemu Covid-19 zespołowi ostrej niewydolności oddechowej.
Z informacji władz Pharma Mar, producenta leku wynika, że Aplidin atakuje białka EF1A, odpowiadające za reprodukcję wirusa w organizmie zainfekowanej osoby i w ten sposób powstrzymuje jego replikację.
Bazujący na komórkach pochodzących z bezkręgowców morskich Aplidin używany był dotychczas podczas leczenia szpiczaka mnogiego, nowotworu układu krwiotwórczego. Terapia tym środkiem prowadzona była do tej pory tylko w Australii, gdzie miejscowe władze dopuściły lek do obrotu.
Z informacji przekazanej mediom przez prezesa spółki Boryung Pharmaceutical wynika, że pierwsze testy Aplidinu na pacjentach chorych na COVID-19 i przebywających w południowokoreańskich szpitalach ruszą w trzecim kwartale 2020 r.
Zgodę na badania kliniczne Aplidinu przeciwko Covid-19 wydała już Hiszpańska Agencja Leków (AEM). W kolejnych tygodniach ruszyły pierwsze badania w trzech szpitalach na terenie aglomeracji madryckiej.
Władze spółki Pharma Mar zapowiedziały już, że prowadzone na pacjentach hiszpańskich szpitali badania skuteczności Aplidinu będą prowadzone do końca lipca.
Źródło: PAP
Porady eksperta