strzykawki

i

Autor: pixabay.com

Austria wprowadzi obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. Kto następny?

2021-11-20 13:24

Polska? Za tym rozwiązaniem opowiada się 54 proc. badanych w sondażu IBRIS dla polsatowskich „Wydarzeń”. W Austrii będą one obowiązkowe dla wszystkich (nie mającymi przeciwwskazań medycznych) od 1 lutego 2022 r. A już od poniedziałku (22 listopada) w tym państwie wprowadzony zostanie po raz kolejny lockdown dla niezaszczepionych, na 10, a może i na 20 dni.

O czym poinformował (19 listopada) kanclerz Alexander Schallenberg. Może zostać przedłużony. Nie było to zaskoczeniem dla austriackiego społeczeństwa, bo od początku listopada rząd federalny i rządy krajowe zaostrzały sanitarne rygory, które nie poskutkowały spadkiem liczby dobowych zakażeń. Izolacja dla niezaszczepionych będzie prawie totalna, bo wyjątek uczyniono dla szkół. Te pozostaną otwarte. „Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną oraz duże obłożenie oddziałów intensywnej terapii i normalnych, konieczne są szybkie i drastyczne działania” – podało Federalne Ministerstwo Spraw Społecznych, Zdrowia, Opieki i Ochrony Konsumentów. Rygorom nie podlegają zaszczepieni i ozdrowieńcy. I oni i niezaszczepieni zobowiązani są do noszenia w miejscach publicznych masek ochronnych. Trzeba podkreślić, że w Austrii za takie nie są uznawane maseczki chirurgiczne, jednorazowe, ale co najmniej maski medyczne klasy FFP2.

Niezaszczepieni powyżej 12. roku życia nie będą mogli opuszczać miejsca zamieszkania, poza koniecznymi przypadkami – np. do pracy, lekarza czy też „zaspokojenie podstawowych potrzeb religijnych”. Jako, że Austria jest państwem federalnym, to w 9 krajach związkowych mogą zostać wprowadzić jeszcze ostrzejsze przepisy. Po 10 dniach od wprowadzenia lockdownu mają być ocenione jego efekty i wówczas może być podjęta decyzja jego zakończeniu lub przedłużeniu o dekadę.

Jednak to nie wprowadzenie ogólnokrajowych rygorów sanitarnych dla niezaszczepionych było wiadomością numer. Przebiło ją oświadczenie kanclerza Schallenberga zapowiadające wprowadzenie obowiązkowego szczepienia przeciw COVID-19 od 1 lutego 2022 r. Tym sposobem Austria będzie pierwszym państwem w Unii Europejskiej, w której taki obowiązek zostanie wprowadzony, co jednych ucieszy, a innych wręcz odwrotnie. W świecie takie powszechne szczepienia (bo obowiązkowe dla różnych grup zawodowych są w wielu państwach) jako pierwsza wprowadziła już w lutym Indonezja. Czy inne państwa unijne pójdą w ślady Austrii? Czy będzie wśród nich Polska?

W cytowanych wynikach sondażu dla Polsatu mniejszość była przeciwna obowiązkowi szczepienia przeciw COVID-19. 15,1 proc. stwierdziło „raczej się nie zgadzam”, 26,2 proc. - „zdecydowanie się nie zgadzam”, a 4,9 proc. nie miało opinii w tej sprawie. A jakie poglądy nią Ministerstwo Zdrowia? – Ruch antyszczepionkowy w Polsce –z przykrością to muszę powiedzieć – jest stosunkowo silny (…). Naszym celem nie jest teraz sprowokowanie ludzi do wyjścia na ulicę – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie dla PAP. Przeciwnicy obowiązkowego szczepienia przeciw COVID-19, powołują się m.in. na rezolucję 2361 Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ze stycznia 2021 r. wzywającego państwa członkowskie i Unię Europejską m.in., by „zapewnić, że nikt nie jest dyskryminowany z powodu braku szczepienia ze względu na możliwe zagrożenie dla zdrowia lub niechęć do szczepień”. Rzecz w tym, że obowiązek szczepień jest regulowany przez każde państwo członkowskie z osobna. Wracając do decyzji rządu austriackiego: w Austrii w pełni zaszczepionych jest 66 proc. populacji w wieku od 12. roku życia. W Polsce prawie 52 proc.

Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić kolejny lockdown?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze artykuły