„Badaj Się i Lecz”

i

Autor: Materiały Promocyjne/Badaj się i lecz

„Badaj Się i Lecz”

2020-10-07 10:13

Epidemii koronawirusa nie należy lekceważyć, ale chorób przewlekłych – tym bardziej. Dlaczego? Podczas gdy z powodu COVID-19 w Polsce każdego dnia umiera kilkadziesiąt osób, choroby sercowo-naczyniowe zbierają znacznie większe żniwo – aż 500 osób dziennie!

Nie jest łatwo odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Pandemia koronawirusa spowodowała, że w obawie przed zakażeniem część osób unika kontaktu z lekarzem, wizyt w przychodniach i szpitalach. Choć dostęp do lekarzy jest utrudniony, nie powinniśmy z niego rezygnować – zwłaszcza w czasie pandemii. Aby zachęcić Polaków do walki o własne zdrowie we wrześniu br. ruszyła kampania edukacyjna pod hasłem „Badaj Się i Lecz!”.  Warto szukać informacji, opinii ekspertów i porad wpisując #BadajSieiLecz.

Groźne choroby przewlekłe

Celem akcji „Badaj Się i Lecz” jest uświadomienie Polakom, jak ważne - także podczas pandemii - jest kontynuowanie leczenia chorób przewlekłych, wczesne rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniej terapii. Nie wiemy, kiedy zagrożenie epidemiczne całkowicie ustanie, ale możemy być pewni, że choroba, którą już mamy nie poczeka na  koniec epidemii.

– Choroby cywilizacyjne – m.in. cukrzyca, nowotwory, choroby układu krążenia – nie czekają na koniec pandemii, wymagają diagnozy, a schorzenia już rozpoznane – kontroli i leczenia. My, lekarze rodzinni zapraszamy do korzystania z teleporad oraz wizyt osobistych w placówkach ochrony zdrowia. Teleporada to wartościowa forma wizyty, trzeba się jednak do niej właściwie przygotować. Jeśli konieczna jest wizyta w placówce, nie należy lekceważyć takiego zalecenia – wyjaśnia dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz – Migas, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i krajowa konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Badaj się, lecz, żyj

Kampania „Badaj Się i Lecz” dostarcza wskazówek dla osób zdezorientowanych obecną sytuacją, gdzie z jednej strony trudno dostać się do gabinetu lekarskiego, a z drugiej w obawie przed pandemią – wolimy przeczekać pogorszenie stanu zdrowia w domu. Dodatkowo, w sieci aż roi się od fake newsów, w związku z czym niekiedy trudno odróżnić prawdę od niewiarygodnych informacji. W poszukiwaniu rzetelnego źródła informacji, popartego wiedzą i doświadczeniem specjalistów, w tym lekarzy, warto poszukać informacji pod hashtagiem #BadajSieiLecz.

– W przypadku wystąpienia nagłego pogorszenia stanu zdrowia, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Nie obawiajmy się kontaktu z lekarzem i przy jakichkolwiek problemach zdrowotnych, badajmy się i leczmy. Pamiętajmy, że z powodu choroby COVID-19 umiera w Polsce kilkanaście - kilkadziesiąt  osób dziennie, podczas gdy z powodu udaru mózgu umiera 80 osób, a z powodu chorób sercowo-naczyniowych aż 500 osób dziennie. Dlatego tak ważne jest to, byśmy badali się i leczyli, skutecznie korzystając ze wszystkich osiągnięć medycyny. Otwórzmy się też na nowe narzędzia takie, jak teleporada, e-recepta, one naprawdę ułatwiają nam życie – mówi dr n. med. Jakub Gierczyński, ekspert ochrony zdrowia z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Zdobycze e-medycyny

Pandemia koronawirusa spowodowała zastój w gospodarce, zamknęła szkoły, firmy i ograniczyła możliwości leczenia. Jednak pojawiła się nowa forma kontaktu lekarza z pacjentem – teleporada, która umożliwia wstępną ocenę stanu zdrowia pacjenta. Jest to niezwykle ważne w przypadku chorób przewlekłych, które przy zaniechaniu leczenia mogą przynieść poważne skutki. Nie powinniśmy przerywać terapii, nawet mimo lęku przed zakażeniem, dlatego warto korzystać z teleporady i e-recepty na niezbędne leki. W razie konieczności należy niezwłocznie udać się do lekarza lub wezwać pogotowie. Choć forma kontaktu z lekarzem „na odległość” może być kłopotliwa w przypadku osób starszych i nie wszyscy są do niej przekonani, nie należy zwlekać z leczeniem.

Rozmowa z lekarzem „na odległość” jest dla nas czymś nowym. Jeśli  mamy zaplanowaną konsultację z lekarzem przez telefon, warto się do niej przygotować.

Kontroluj cukrzycę w czasie pandemii

i

Autor: Materiały Prasowe/Badaj się i lecz

– Telekonsultacja czy teleporada to wizyta kontrolna w formie czatu, połączenia głosowego lub wideo online z lekarzem, a także rozmowa telefoniczna z pielęgniarką czy położną, która udzieli informacji np. jak przygotować się do badania – stwierdził Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta – W takiej formie lekarz powinien zebrać bardzo dokładny wywiad przez telefon, a na jego podstawie ocenić czy problem z jakim zgłasza się pacjent wymaga szybkiej interwencji, wystarczy teleporada czy potrzebny jest osobisty kontakt z lekarzem. Wprowadzenie teleporady jest dobrym rozwiązaniem niemniej nie wystarczającym. Pacjenci potrzebują starannej oceny ich zdrowia i zapewnienia skutecznego leczenia, a lekarz nie zawsze jest w stanie ocenić stan zdrowia pacjenta np. przez telefon.  Nie powinno jednak stosować się automatyzmu w wyborze rozwiązań telemedycznych, jako potencjalnie bezpieczniejszych. Konieczna jest każdorazowa ocena rzeczywistej potrzeby osobistego kontaktu z lekarzem, uwzględniająca dobro pacjenta, staranność udzielania świadczeń oraz bezpieczeństwo zarówno pacjenta jak i personelu medycznego. Pamiętajmy także, że jeżeli nie mamy możliwości technicznej wysłania zdjęcia, nie mamy odpowiedniego sprzętu żeby połączyć się z lekarzem online czy też np. jesteście w podeszłym wieku i macie problem z nowymi technologiami, możecie wnioskować żeby wizyta odbyła się w normalnym trybie.

Informacje na temat pomocy medycznej oferuje również Telefoniczna Informacja Pacjenta (infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta), czynna przez 24 godziny, siedem dni w tygodniu. Połączenie z numerem infolinii – 800 190 590 – w całej Polsce jest bezpłatne.

Badaj się i lecz

i

Autor: Materiały Promocyjne Link: https://plucapolski.pl/

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły