Lek byłby używany w leczeniu łagodnego i umiarkowanego przebiegu choroby. 5-dniowa kuracja w USA kosztować miałaby 700 dolarów. Gdy FDA wyda dopuszczenie, to oznaczać będzie, że w wyścigu o taki lek przegranym zostałby inny gigant – Pfizer, producent wiodącej na globalnym rynku szczepionki przeciw COVID-19. Merck & Co. badał swój doustny lek przeciwwirusowy ponad 1,3 tys. ochotnikach. Jeśli lek zyska dopuszczenie do obrotu na USA, to producent już ma zapewniony zbyt. W czerwcu rząd USA zapewnił, że gdy tylko FDA wyda dopuszczenie, to kupi 1,7 mln dawek molnupirawiru wartości 1,2 mld USD. W zeszłym tygodniu Merck ogłosił, że lek może zmniejszyć o połowę liczbę hospitalizacji i zgonów z powodu z COVID-19. „Wyjątkowa skala pandemii wymaga działania z bezprecedensową szybkością i to właśnie robimy, składając wniosek o autoryzację leku przez FDA w ciągu 10 dni od otrzymania wyników badań” – zapowiedział Robert M. Davis, dyrektor wykonawczy i prezes Merck & Co.
Jak podaje PAP za dziennikiem „New York Times” użycie leku ma być bezpieczne, dobrze tolerowane, niedrogie i łatwe do podania. Z tym określeniem „niedrogie” nie do końca można się zgodzić, acz przy cenie leczenia (podawanego dożylnie) remdesivirem (ponad 3-krotnie droższa kuracja), pojęcie to może być wydaje się stosownie użyte. „Leki bezpośrednio przeciwdziałają wirusowi, ograniczając uszkodzenie organizmu i czas trwania choroby. Sterydy i leki rozrzedzające krew, które, jak wcześniej wykazano, zwiększają szanse na przeżycie hospitalizowanych pacjentów, nie walczą bezpośrednio z wirusem, a jedynie zapobiegają pogorszeniu objawów Covid-19” – podał „New York Times”.
W świecie medycznym zauważa się, że lek nie jest skuteczny przy ciężkim przebiegu choroby. W renomowanym czasopiśmie „Nature” napisano, że dwaj indyjscy producenci leków niezależnie testujący generyczny molnupirawir u osób z umiarkowaną chorobą z powodu COVID-19 nie zauważyli „znaczącej skuteczności” leku eksperymentalnego, chociaż planują kontynuować badania u osób z łagodną chorobą. Rzecznik Merck & Co. wskazał, że umiarkowane przypadki COVID-19 w Indiach są definiowane jako cięższe niż w Stanach Zjednoczonych i obejmują hospitalizację. Merck zaznaczył, że planuje wyprodukowanie 10 mln dawek do końca 2021 r.
Dr Anthony Fauci Fauci, główny doradca medyczny prezydenta USA Joe Bidena oraz dyrektor Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID), już zapowiedział Amerykanom, że szczepienia przeciw COVID-19 nadal są głównym narzędziem w walce z epidemią i lek molnupirawir ich nie zastąpi.