Przedmiotem obrad, będą najpilniejsze wyzwania onkologii i hematoonkologii w kontekście standardów, możliwości i – szczególnie ważnej w trudnych terminach – empatii. Poruszony zostanie temat Narodowej Strategii Onkologicznej z perspektywy doświadczeń COVID-19. Eksperci koncentrować się będą na rozwiązaniach umożliwiających optymalizację efektu terapeutycznego, ale również wyzwaniach jakimi w czasie pandemii są, organizacyjnej i psychologicznej natury, bariery komunikacji pacjent – lekarz i lekarz – pacjent.
Wobec faktu, iż hospitalizacja odbywa się w szczególnych warunkach, pod określonymi rygorami sanitarnymi, nakazem etycznym staje się wypracowanie takich rozwiązań organizacyjnych, które pomogą przeciwdziałać poczuciu osamotnienia w chorobie, a szczególnie – w jej fazie terminalnej.
Poza wyzwaniami natury systemowo-organizacyjnej, omówione będą, zawsze aktualne w onkologii, kwestie dostępu do nowoczesnych metod diagnostyki i najskuteczniejszych terapii. Przedmiotem szczególnej uwagi będzie przeciwdziałanie zjawisku zwiększonej zachorowalności na nowotwory, skuteczne przekonywanie o konieczności konsultacji z lekarzem wobec pierwszych, niepokojących sygnałów organizmu, jakość leczenia pacjentów onkologicznych w czasie pandemii, a również nowe perspektywy międzynarodowej współpracy ekspercko-systemowej związane z Europejskim Planem Walki z Rakiem i postulowanym przez Medyczną Racje Stanu – powołaniem Europejskiej Unii Zdrowia.
Medyczna Racja Stanu jest think tankiem powstałym z inicjatywy: Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Unii Onkologii, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i Green Communication, celem łączenia opiniotwórczych osób, środowisk i instytucji wokół wyzwań związanych z kondycją zdrowotną Polaków i wypracowywania zgody politycznej na niezbędne zmiany w systemie ochrony zdrowia.