Białostockie Centrum Onkologii realizuje projekty z zakresu profilaktyki nowotworów

i

Autor: Białostockie Centrum Onkologii Białostockie Centrum Onkologii realizuje projekty z zakresu profilaktyki nowotworów

Z tych badań skorzysta 10 tys. osób. Chodzi o profilaktykę nowotworów

2020-02-16 8:00

Białostockie Centrum Onkologii w Białymstoku rozpoczęło realizację pięciu nowych projektów z zakresu profilaktyki nowotworów, z których skorzysta blisko 10 tys. mieszkańców województw podlaskiego i lubelskiego. Na realizację 5 programów z Europejskiego Funduszu Społecznego przeznaczonych jest łącznie 7,4 mln zł dotacji

- Nasz szpital stale się rozwija, także pod względem oferowanych pacjentom badań profilaktycznych, na które otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości ponad 7 mln zł – podkreśliła dyrektor BCO Magdalena Joanna Borkowska - W ramach dotychczasowych działań w ramach projektów unijnych wykonaliśmy ponad 2,5 tys. kolonoskopii i mammografii, z czego 40% kobiet zgłosiło się na profilaktyczną mammografię po raz pierwszy. Edukacja od pierwszego poziomu lekarza rodzinnego, po specjalistów i skoordynowanie tej opieki - to jest zadanie i misja, której podjęła się nasza placówka.

Chodzi o programy profilaktyki raka szyjki macicy, piersi, jelita grubego, płuc oraz nowotworów skóry obejmujące działania edukacyjne, jak również wykonanie badań: cytologii, mammografii, kolonoskopii, niskodawkowej tomografii komputerowej płuc oraz ocenę zmian skórnych dermatoskopem lub wideodermatoskopem.

- Z ponad 1000 osób, które zgłosiły się na profilaktyczną kolonoskopię, u prawie 30% stwierdziliśmy zmiany przednowotworowe łagodne. U czterech pacjentów wykryliśmy zmiany nowotworowe, które zostały wyleczone. Edukacja społeczeństwa sprawia, że pacjenci są bardziej świadomi i chętniej zgłaszają się na badania - zaznaczyła dr n. med. Grażyna Piotrowska-Staworko, kierownik pracowni endoskopii BCO.

We wszystkich pięciu zapowiedzianych programach, do współpracy zaproszone są placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej. To lekarze rodzinni, także przeszkoleni w ramach programów, przeprowadzą pierwszą kwalifikacyjną wizytę. Natomiast wszystkie badania będą wykonywane w Białostockim Centrum Onkologii.

Niestety Polki nie zgłaszają się na badania ginekologiczne/cytologiczne. Świadomość społeczeństwa jest wciąż bardzo niska.

- W Polsce w skali roku na raka szyjki macicy umrze ok. 1700 kobiet, natomiast zachoruje ok. 3 tys. Dlatego w ramach projektu lekarze POZ, którzy zostaną przez nas uprzednio przeszkoleni, będą uświadamiać pacjentki i kierować na badania do naszego ośrodka – mówił dr n. med. Rafał Kisielewski z oddziału onkologii ginekologicznej BCO.

Zobacz WIDEO: Białystok. "Mój synek to 4-letni niemowlak". Niepełnosprawna mama prosi o pomoc

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki