Najwięcej pacjentów, bo blisko 100 to pacjentki z nowotworem piersi. Na drugim miejscu plasuje się rak jelita grubego – 40 osób, rak gruczołu krokowego – 19, rak jajnika – 17, rak płuca oraz wtórny rak płuca – po 8 pacjentów.
Polecany artykuł:
Aktualnie, pilotażowy program koordynowanej opieki nad pacjentami onkologicznymi realizują cztery województwa: podlaskie, pomorskie, dolnośląskie i świętokrzyskie. Minister Gadomski podkreślił, że pilotaż krajowej sieci onkologicznej to jeden z fundamentów onkologii, które realizuje Ministerstwo Zdrowia.
- To są dopiero początki pilotażu i dla nas poligon doświadczalny. Teraz chcemy, na etapie pilotażu, efektywnie przetestować to, co planujemy wprowadzić za około rok, jako standard obowiązujący w całym kraju - i dodał - Białostockie Centrum Onkologii i Uniwersytecki Szpital Kliniczny to ośrodki, które pretendują do tego, by stać się ośrodkami certyfikowanymi, ośrodkami doskonałości, w których pacjent będzie mógł liczyć na najwyższą jakość i kompleksowe podejście w pełnym zakresie.
Pilotaż w województwie podlaskim potrwa do 31 maja 2021 roku. Celem pilotażu jest ocena organizacji, jakości i efektów opieki onkologicznej w ramach sieci onkologicznej na terenie województw. Pilotaż koordynowanej opieki to jeden z elementów Krajowej Sieci Onkologicznej.
Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku jest jedyną w województwie podlaskim wielospecjalistyczną placówką zajmującą się rozpoznawaniem i leczeniem chorób nowotworowych.