Przyczyna większości chorób reumatycznych wciąż pozostaje nieznana. Wiadomo, że ryzyko zwiększają niedoleczone infekcje wirusowe, stresy, nagłe zmiany hormonalne i urazy. Osoby starsze najczęściej jednak cierpią na zwyrodnienie stawów. Czynnikami sprzyjającymi powstaniu choroby jest nie tylko wiek, ale też nadwaga, brak ruchu albo nadmierna, nieprawidłowa aktywność fizyczna (zwłaszcza sport wyczynowy) i nieleczone uszkodzenia kości. Na zwyrodnienie stawów często zapadają osoby, które wykonują zawody sprzyjające uszkodzeniu stawów, np. pracownicy biurowi, sprzątaczki, górnicy, ci, którzy muszą nosić wiele ciężarów.
Jedną z dość częstych chorób reumatycznych jest dna moczanowa. W schorzeniu tym w stawach osadzają się kryształki kwasu moczowego, a jest to związane z dietą bogatą w mięso i jego przetwory.
Choroby reumatyczne leczy się oczywiście odpowiednio do rodzaju schorzenia. W leczeniu niektórych chorób reumatycznych pomocne okazują się niesterydowe środki przeciwzapalne, maści oraz żele przeciwreumatyczne. Bardzo ważne jest zmniejszenie nadwagi i umiarkowana aktywność fizyczna. Regularny, nie obciążający ruch spowalnia rozwój choroby zwyrodnieniowej.
Jak ćwiczyć? Rano trzeba sobie zarezerwować czas na gimnastykę. A w ciągu dnia co godzinę wstawać, pochodzić i porozciągać się.