Przez ostatnie trzy lata ambasadorem Fundacji, co podkreślono podczas wtorkowej (26 stycznia) konferencji w Zabrzu, była Iwona Guzowska, mistrzyni świata w boksie. FRK pracuje od trzech lat nad systemem wspomagania serca ReligaHeart PED. Prace są finansowane m.in. z odpisu podatkowego, tzw. jednego proc. podatku osobistego od osób fizycznych. 26 stycznia pałeczkę po mistrzyni świata przejął Cezary Nowak. Protezy serca wspomagają mechanicznie jego pracę. Są niezbędne w sytuacjach, gdy pacjent czeka na transplantację, a jego serce nie może już funkcjonować. Inaczej mówiąc: pozwala dożyć mu do momentu, gdy znajdzie się dla niego dawca. CeZik ma setki tysięcy wielbicieli na YT. Dzięki temu jego promocyjny przekaz będzie mógł dotrzeć do tyluż osób. Z pewnością wielu z nich zdecyduje się przekazać swój „jeden procent” na potrzeby zabrzańskiej Fundacji.
Jak na razie w Europie pulsacyjne pompy wspomagające pracę serca, czyli to, nad czym pracują w Fundacji, produkuje się jedynie w Niemczech. ReligaHeart PED dałby szansę na życie dla kilkudziesięcioro dzieci. Tylu co roku musi oczekiwać na dawców. Co ważne, albo nawet jest bardzo ważne. Z taką protezą pacjenci będą mogli czekać na serce poza szpitalem, we własnych domach.
„Nie każde dziecko ma serce, które działa świetnie…" - tak zaczyna się promujący prace Fundacji kawałek CeZika, w którym występują także jego dzieci. - Nie wykorzystałem nieletnich do ciężkich prac bez wynagrodzenia. Chłopcy dostali bardzo fajne klocki, które sami sobie wybrali - wyznał uczestniczący w konferencji artysta. Utwór CeZika ma dwie wersje. Jedna, dłuższa będzie prezentowana w internecie na jego kanale, a druga, krótsza, to 30-sekundowy spot do emisji w telewizji. W Polsce co 9 minut ktoś umiera wskutek niewydolności serca. Wśród nich są także dzieci. Choroby serca u dzieci, to przede wszystkim wrodzone wady serca. Nabyte wady serca są oddzielnym problemem, na szczęście o dużo mniejszym znaczeniu klinicznym. U dzieci zwykle powstają w wyniku wcześniejszej infekcji i przeważnie dotyczą zastawek, prowadząc do ich nieodwracalnego uszkodzenia, czego efektem jest zwężenie i/lub niedomykalność, co w konsekwencji może skutkować postępującą niewydolnością serca.