Chodzi o o pilną modyfikację przepisów rozporządzenia z 14 stycznia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie „w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”. Prezes NRL wnosi o to, by bezwzględnie umożliwić szczepienie chorych onkologicznie, w szczególności pacjentów z chorobami układu limfatycznego i krwiotwórczego „w ramach Etapu 0 Narodowego Programu Szczepień. Ich stan zdrowia oraz dynamika rozwoju choroby wymagają, aby mogli skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19 w najbliższym możliwym terminie” – podkreśla prof. Matyja. Uważa on, że z takich samych lub podobnych względów należy dać lekarzowi prawo do wnioskowania o zaszczepienie leczonego pacjenta poza kolejnością, określoną w poszczególnych Etapach Programu. Chodzi o sytuacje uzasadnione „stanem zdrowia pacjenta wynikającym dokumentacji medycznej”.
19 grudnia ub. Roku Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO ang. European Society for Medical Oncology) opublikowało stanowisko dotyczące szczepienia przeciwko COVID-19 u chorych na nowotwory. Podano wówczas zatrważające dane, dane przemawiające za tym, że pacjenci onkologiczni (nie wszyscy i nie w każdym stadium choroby) powinni być szczepieni w opcji priorytetowej. Warto wiedzieć, że rozpoznanie choroby nowotworowej zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia COVID-19 – przypomina ESMO. Dotyczy to szczególnie chorych na nowotwory hematologiczne, raka płuca, nowotwory w stadium rozsiewu oraz nowotwory lite, zwłaszcza w pierwszym roku choroby. Zgodnie z danymi konsorcjum Covid-19 and Cancer (CCC19) śmiertelność związana z zakażeniem COVID-19 wśród chorych na nowotwory wynosi od 5 do 61 proc. i jest wielokrotnie wyższa niż w całej populacji (2-3 proc.). Zakażenie wirusem SARS-Co-V2 opóźnia diagnostykę i leczenie choroby nowotworowej oraz zwiększa związaną z nią umieralność.
W opinii ekspertów ESMO „w miarę możliwości chorzy na nowotwory powinni być szczepieni przed rozpoczęciem leczenia przeciwnowotworowego; szczepienie w trakcie leczenia powinno być indywidualnie dostosowane do jego schematu. Badania kliniczne wykazały mniejszy efekt szczepienia u chorych na nowotwory hematologiczne lub otrzymujących chemioterapię, natomiast u chorych leczonych inhibitorami PD-1 lub PD-L1 nie stwierdzono osłabienia odpowiedzi immunologicznej”. Co ważne eksperci podkreślają istotny fakt: brakuje danych dotyczących interakcji szczepionek opartych o mRNA z lekami przeciwnowotworowymi. Ten rodzaj szczepionek testuje się u chorych na nowotwory od ok. 10 lat i dotychczas nie stwierdzono poważnych działań niepożądanych.