Nowotwory złośliwe mózgu – rodzaje, objawy i leczenie

i

Autor: Getty Images

Chorzy ONKOLOGICZNIE powinni być szczepieni przeciw C-19 przed prokuratorami

2021-01-18 15:59

Coraz więcej propozycji rozszerzenia listy zerowej uprawnionych do szczepienia się przeciw covidowi w pierwszej kolejności. Po nauczycielach i prokuratorach, kolejna propozycja, raczej bezdyskusyjna: chorzy onkologiczni. U przyporządkowanie ich do grupy zerowej wystąpił (18 stycznia) do premiera, prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Chodzi o o pilną modyfikację przepisów rozporządzenia z 14 stycznia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie „w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”. Prezes NRL wnosi o to, by bezwzględnie umożliwić szczepienie chorych onkologicznie, w szczególności pacjentów z chorobami układu limfatycznego i krwiotwórczego „w ramach Etapu 0 Narodowego Programu Szczepień. Ich stan zdrowia oraz dynamika rozwoju choroby wymagają, aby mogli skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19 w najbliższym możliwym terminie” – podkreśla prof. Matyja. Uważa on, że z takich samych lub podobnych względów należy dać lekarzowi prawo do wnioskowania o zaszczepienie leczonego pacjenta poza kolejnością, określoną w poszczególnych Etapach Programu. Chodzi o sytuacje uzasadnione „stanem zdrowia pacjenta wynikającym dokumentacji medycznej”.

"Nauczyciele mogą poczekać na szczepienia, bo są inteligentni" - wypalił prof. Horban. Zwalczą wirusa siłą umysłu? Zobacz komentarz Adama Federa

19 grudnia ub. Roku Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO ang. European Society for Medical Oncology) opublikowało stanowisko dotyczące szczepienia przeciwko COVID-19 u chorych na nowotwory. Podano wówczas zatrważające dane, dane przemawiające za tym, że pacjenci onkologiczni (nie wszyscy i nie w każdym stadium choroby) powinni być szczepieni w opcji priorytetowej. Warto wiedzieć, że rozpoznanie choroby nowotworowej zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia COVID-19 – przypomina ESMO. Dotyczy to szczególnie chorych na nowotwory hematologiczne, raka płuca, nowotwory w stadium rozsiewu oraz nowotwory lite, zwłaszcza w pierwszym roku choroby. Zgodnie z danymi konsorcjum Covid-19 and Cancer (CCC19) śmiertelność związana z zakażeniem COVID-19 wśród chorych na nowotwory wynosi od 5 do 61 proc. i jest wielokrotnie wyższa niż w całej populacji (2-3 proc.). Zakażenie wirusem SARS-Co-V2 opóźnia diagnostykę i leczenie choroby nowotworowej oraz zwiększa związaną z nią umieralność.

W opinii ekspertów ESMO „w miarę możliwości chorzy na nowotwory powinni być szczepieni przed rozpoczęciem leczenia przeciwnowotworowego; szczepienie w trakcie leczenia powinno być indywidualnie dostosowane do jego schematu. Badania kliniczne wykazały mniejszy efekt szczepienia u chorych na nowotwory hematologiczne lub otrzymujących chemioterapię, natomiast u chorych leczonych inhibitorami PD-1 lub PD-L1 nie stwierdzono osłabienia odpowiedzi immunologicznej”. Co ważne eksperci podkreślają istotny fakt: brakuje danych dotyczących interakcji szczepionek opartych o mRNA z lekami przeciwnowotworowymi. Ten rodzaj szczepionek testuje się u chorych na nowotwory od ok. 10 lat i dotychczas nie stwierdzono poważnych działań niepożądanych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły