Trudno to nazwać lekiem, nie będzie to też szczepionką – zastrzegają naukowcy. – To będzie neutralizator wirusa, działający na wzór antytoksyny i blokujący wnikanie wirusa do komórek. Dla chorego największym zagrożeniem jest przenikanie wirusa do komórek, namnażanie się w nich i po wyjściu – zakażanie następnych. Z wirusem pozostającym poza komórkami nasz organizm sobie poradzi za pomocą różnych mechanizmów odpornościowych – tłumaczy w portalu mzdrowie.pl prof. Elżbieta Sarnowska z Zakładu Onkologii Molekularnej i Translacyjnej NIO. Sprawa jest skomplikowana i nieprosta w wytłumaczeniu laikom.
Chodzi o to, mniej więcej, że w krwi oprócz przeciwciał (wiążą one patogeny) „normalnej” wielkości (ok. 10 nanomilimetra, milimetr to milion nm!), są jeszcze mniejsze – tzw. nanoprzeciwciała. Dziesięciokrotnie. Wykorzystuje się je od roku w leczeniu m.in. niektórych nowotworów i stanów zapalnych. Pani profesor NIO ma nadzieję, że neutralizator powstanie szybko. Studzi jednak hiper optymistyczne nadzieje tych, którzy liczą, że lek antycovidowski powstanie w tym lub przyszłym roku. „Lek, który na przykład będzie hamował replikację wirusa, pojawić się może, patrząc optymistycznie, w ciągu kilku lat. Najważniejsza kwestia – to jak się będzie rozwijać pandemia. Pewne rzeczy można przyspieszyć, jeśli sytuacja będzie tego wymagała, lub też robić zwykłym trybem”.
Historia badań nad nanoprzeciwciałami (NP) sięga 2016 r. Wówczas nad światem wciąż wisiała groźba powrotu zarazy wywołanej wirusem SARS-CoV-1 i MARS. Wtedy naukowcy odkryli, że w krwi alpaki są NP, które radzą sobie z tymi patogenami. Badania nad użyciem NP w terapii onkologicznej prowadzone są w NIO od kilku lat. Epidemia i wnioski, do których doszli naukowcy poza Polską skłoniły zespół do prac nad neutralizatorem SARS-CoV-2. Prace nad nim w NIO, to także realizacja projektu Agencja Badań Medycznych „Badania nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 oraz wsparcie prac badawczych nad poszukiwaniem skutecznej terapii”. Agencja do jego realizacji wybrała: Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Biotechnologii i Antybiotyków wraz z zespołem z Politechniki Wrocławskiej, Narodowe Centrum Onkologii w konsorcjum z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Współpracę zadeklarowali naukowcy z Chin, Niemiec i Kanady.