Co to jest cukrzyca

2009-11-09 8:04

U osób zdrowych we krwi stale znajduje się pewna ilość cukru - glukozy. Prawidłowe stężenie glukozy we krwi (glikemia) na czczo wynosi 3,9-6,1 mmol/l (70-110 mg/dl), po posiłkach przejściowo zwiększa się najczęściej do 8,9 mmol/l (160 mg/dl). Przy glikemii ponad 10 mmol/l (180 mg/dl) nerki nie są w stanie zatrzymać glukozy w organizmie i przenika ona do moczu.

Cukrzyca jest stanem, w którym stężenie glukozy we krwi stale lub często jest większe od stężenia prawidłowego (hiperglikemia) i glukoza może przedostawać się do moczu. Zasadniczym tego powodem jest utrudnienie w przenikaniu cukru z krwi do komórek, które zużywają glukozę do swoich normalnych procesów życiowych. Życie komórek to życie całego organizmu.

Do najczęstszych symptomów cukrzycy można zaliczyć: senność, ogólne osłabienie, utratę wagi mimo prób zaspokojenia silnego głodu, zwiększone pragnienie i związaną z tym zwiększoną ilość oddawanego moczu. Mogą występować także nudności oraz zmęczenie.

Proces przenikania glukozy do komórek jest złożony. Pobudza go hormon - insulina. Powoduje on zmiany w błonach komórkowych, które ułatwiają przenikanie glukozy z zewnątrz do komórek. Pod wpływem insuliny istnieje możliwość wykorzystania glukozy. Brak insuliny uniemożliwia ten proces - powstaje cukrzyca.

Jeśli insuliny nie ma lub jej wydzielanie jest znacznie zmniejszone, powstaje cukrzyca typu 1. W cukrzycy typu 2 pierwotną przyczyną jest nie tyle brak wytwarzania insuliny, ile brak wrażliwości komórek na ten hormon. Mechanizmy przenikania lub transportu i wykorzystania glukozy przez komórki - zwłaszcza mięśni i wątroby - są wadliwe, mniej czułe i wymagają większej ilości insuliny, niż są w stanie wydzielić komórki beta.

Kto jest zagrożony

Osoby o zwiększonym ryzyku zachorowania na cukrzycę to:

  • najbliżsi krewni chorych na cukrzycę,
  • osoby, u których wykrywano
  • w przeszłości upośledzenie tolerancji glukozy,
  • kobiety, które przebyły cukrzycę ciężarnych,
  • osoby, u których wykryto przeciwciała przeciwwyspowe (przeciwciała przeciwko antygenom wysp trzustkowych Langerhansa).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły