Tak, ale nie wyłącznie. – W szpitalach średnio 80 proc. kosztów stanowią koszty stałe, a 20 proc. to koszty wykonania samych procedur – mówił, podczas ostatniego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia poseł Rajmund Miller (Koalicja Obywatelska). Jeszcze lepiej obrazuje to Dorota Korycińska, prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej: – Na pacjenta przeznacza się w Polsce 43 euro, w Czechach 85 euro, we Francji 156 euro, a w Wielkiej Brytanii 171 euro... Dodajmy, że w tych państwach również czeka się, w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia, na spotkanie z lekarzem (o ile w grę nie wchodzą kwestie ratowania życia). Dlaczego więc pacjenci czekają dłużej (w 2019 r. nie było epidemii, a kolejki były dłuższe niż rok wcześniej), choć pieniędzy w NFZ przybyło? Bo rosną koszty. Efekt?
– Na przykład: w poradniach neurochirurgicznych czas oczekiwania wzrósł w 2019 r. o 26 dni, czyli do 57 dni dla trybu pilnego, a liczba oczekujących zwiększyła się z 4 tys. do 6 tys. w porównaniu z latami 2017-2018. W poradniach kardiologicznych liczba oczekujących wzrosła o ok. 50 proc., a czas oczekiwania zwiększył się do 19 dni w trybie pilnym i jest o 70 proc. dłuższy niż rok wcześniej – wyliczał poseł Miller.
Pacjentom, których czeka wizyta u specjalisty, wykonanie zabiegu operacyjnego lub diagnostyki, radzimy nie patrzeć wyłącznie w statystyki, ale zajrzeć do nfzowskiego „Informatora o terminach leczenia”. Można z jego pomocą wyszukać, na co, gdzie i kiedy można się (wy)leczyć. I tak najbliższy wolny (teoretycznie) termin wizyty w przychodni kardiologicznej przypada w Katowicach na 28 września, a w Warszawie już na 13 października i 11 grudnia.
– Udało się znieść kolejki do zaćmy, znacznie poprawił się dostęp do endoprotezoplastyki, w kardiologii dobrze działa program KOS-Zawał, jest realizowany program trombektomii mechanicznej dla pacjentów z udarami mózgu, jest bezlimitowa diagnostyka obrazowa. Badania opinii wskazują też na wzrost zaufania społeczeństwa do NFZ – wyliczał na wspomnianym posiedzeniu Czesław Hoc (PiS), wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia. To sprawdziliśmy, kiedy przypada najbliższy termin do przeprowadzenia zabiegu usunięcia zaćmy. W Mazowieckiem, w Warszawie: 5 października, a w Siedlcach – 26 i 29 września. Natomiast w Śląskiem, w Sosnowcu: 29 września, a w Skoczowie – 1 października. Terminy dla pacjentów w stanie stabilnym. Radzimy jednak zweryfikować wskazanie u wykonawcy świadczenia.