Covax

i

Autor: UNICEF UN0420494 Krishnan

Covax. Indie będą produkowały szczepionkę dla biednej części świata

2021-12-18 18:45

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleciła stosowanie, w trybie awaryjnym, kolejną szczepionkę przeciwcovidową. Dziewiątą rekomendowaną przez WHO jest produkt indyjskiego koncernu farmaceutycznego Serum Institute of India – Covax. Jest ona wytwarzana na licencji amerykańskiego przedsiębiorstwa biotechnologicznego Novax.

WHO uważa, że jest to „bardzo potrzebny impuls dla trwających wysiłków na rzecz zaszczepienia większej liczby osób w krajach o niższych dochodach”. 41 państw nadal nie było w stanie zaszczepić 10 proc. swojej populacji – podkreśla Organizacja. Podobnie jak osiem dotychczas rekomendowanych szczepionek tak i tak indyjska spełnia standardy WHO w zakresie ochrony przed COVID-19. WHO zaznacza, że korzyści płynące z użytkowania szczepionki Covax znacznie przewyższają wszelkie zagrożenia. To oznacza, że może być ona stosowana na całym świecie. Nazwa szczepionki jest taka sama jak nazwa globalnej inicjatywy, popieranej przez WHO, zrzeszającej rządy i wytwórców farmaceutycznych, działająca w celu zapewnienia szczepionek przeciw COVID-19 dla najbiedniejszych państw. COVAX stworzyła Komisja Europejska, działająca w imieniu 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, Norwegia, Islandia oraz 35 innych, rozwiniętych, państw świata. Same tylko Niemcy przekazały dla tej inicjatywy 2 mld euro.

Pierwszym państwem w Europie, które skorzystało z pomocy COVAXu była Mołodowa, która w marcu 2020 r. otrzymała 14,4 tys. dawek szczepionki AstraZeneca. Szczepionka Covax, jak poinformowała (17 grudnia) WHO, jest 2-dawkowa. Nie tak wśrubowanych warunków przechowywania, jak to jest w przypadku szczepionek opartych na mRNA (Pfizer/BioNtech oraz Moderna). Wystarczą do tego lodówki i temperatura od 2 do 8 st. C. Szczepionka wykorzystuje nowatorską platformę i jest wytwarzana poprzez stworzenie zmodyfikowanego bakulowirusa zawierającego gen zmodyfikowanego białka wypustkowego (kolca) SARS-CoV-2.

Lotnisko Chopina - w tłumie i ścisku czekali na test

Szczepionkę Covax, jak już podaliśmy, wytwarza Serum Institute of India. Mało kto wie, że jest to największy w świecie producent szczepionek. W jego zakładach produkuje się, głównie dla Afryki, przewciwcovidowe szczepionki dla brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZenca. Adar Poonawalla, dyrektor generalny Serum Institute of India uznał decyzję WHO za „kolejny kamień milowy” w walce z COVID-19 – napisano w „Times of India”. Ta gazeta podaje, że nim WHO wydało rzeczoną decyzję, to dyrektor generalny koncernu zapowiedział, że produkcja szczepionki Covax uruchomiona zostanie w ciągu najbliższych 6 miesięcy. W Indiach żyje 1,38 mld ludzi. Od początku pandemii wirusem SARSC-CoV-2 (i jego mutacjami) zraziło się (wg worldmeter.info) 34 733 194 osób. Spośród nich zmarło 477 158.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze artykuły