„Trzecią pozytywną opinią poszerzyliśmy jeszcze bardziej arsenał szczepionek dostępnych dla państw członkowskich UE i Eurpejskiego Obszaru Gospodarczego w celu zwalczania pandemii i ochrony ich obywateli” – podkreśla w komunikacie Emer Cooke, dyrektor wykonawcza EMA. Agencja informuje, że połączone wyniki z czterech badań klinicznych przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, Brazylii i RPA wykazały, że AstraZeneca była bezpieczna i skuteczna w zapobieganiu COVID-19 u osób w wieku od 18 lat. W tych bdaniach uczestniczyło w sumie ok. 24 tys. osób. EMA podkreśla, że nie wiadomo jeszcze jak działa szczepionka podana osobom pow. 55. roku życia. Wyniki z dotychczas przeprowadzonych badań w tej grupie wiekowej są niewystarczający, by móc wyciągnąć miarodajne wnioski.
Szczepionka COVID-19 AstraZeneca jest, jak produkty już zatwierdzone do użytkowania w UE, podawana w dwóch iniekcjach. Odstęp między jednym a drugim podaniem wynosi od 4 do 12 tygodni. Szczepionka ma przygotować organizm do obrony przed zakażeniem SARS-CoV-2. „ COVID-19 AstraZeneca składa się z innego wirusa (z rodziny adenowirusów), który został zmodyfikowany tak, aby zawierał gen odpowiedzialny za wytwarzanie białka wypustowego SARS-CoV-2. Sam adenowirus nie może się rozmnażać i nie powoduje chorób. Po podaniu szczepionka dostarcza gen SARS-COV-2 do komórek organizmu. Komórki wykorzystają gen do produkcji białka kolca. Układ odpornościowy osoby potraktuje to białko szczytowe jako obce i wytworzy naturalne mechanizmy obronne – przeciwciała i limfocyty T – przeciwko temu białku” – stwierdza EMA w komunikacie. Nie wiadomo, jak długo trwa ochrona zapewniana przez szczepionkę. Obecnie nie jest zalecana do stosowania u dzieci. Decyzja o zastosowaniu szczepionki u kobiet w ciąży powinna być podjęta w ścisłej konsultacji z lekarzem, po rozważeniu korzyści i ryzyka. Główne badania wykazały, że szczepionka ma około 60 proc. skuteczności.
AstraZeneca to brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny z siedzibą w Londynie. Powstał w 1999 r. z połączenia brytyjskiej spółki Zeneca Ltd i szwedzkiej Astra AB. Spółka jest notowana na giełdach w Nowym Jorku, Sztokholmie i Londynie. Zatrudnia w całym świecie ok. 60 tys. pracowników, w tym 1,5 tys. w Polsce. Szczepionkę koncern stworzył wspólnie z naukowcami Uniwersytetu Oksfordzkiego.