Wirus sieje strach w NYC

i

Autor: twitter

COVID– powikłania: od mgły mózgowej przez bezpłodność po zapalenie mózgu

2020-12-01 17:57

Ci, którzy przechorowali COVID-19, niech się nie cieszą, że złe mają już przed sobą. Powikłania pocovidowe są rozmaite. Głównie dotyczące układu oddechowego. Naukowcy wykazali wiele innych powikłań. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Mgła mózgowa. Brytyjski neurolog dr Michael Zandi uważa, że ta przypadłość może doświadczyć wielu. chorych. „Nie jestem w stanie jasno myśleć, codziennie czynności, jak zakupy czy sprzątanie, zaczęły stanowić ogromne wyzwanie. Mam problemy z koncentracją. Odsetek osób z objawami poznawczymi w jakimkolwiek okresie po przebyciu COVID-19 jest nieznany i stanowi obecnie przedmiot badań. Ale niektóre wyniki już sugerują, że ten problem może się tyczyć nawet 20 proc. chorych” - zakłada lekarz. Łysienie skutkiem zarażana się. To się nazywa łysieniem telogenowym. Włosy wpadają, bo osobnik jest zestresowany. Trudno nie być zestresowanym, gdy się przechodzi przez COVID-19 objawowo. Włosy wypadają w dwa miesiące po przejściu choroby. Wstępne badania wskazują, że z wypadaniem włosów po covidzie zmagać się może co czwarty ozdrowieniec. Problem, dodajmy, nagłośniła aktorka i piosenkarka Alyssa Milano, która w mediach społecznościowych pokazała co się dzieje z jej włosami. Na szczęście to powikłanie nie prowadzi do trwałego wyłysienia.

To widzi pacjent chory na COVID-19. Wstrząsający film lekarza

Na początku europejskiej epidemii z Wuhan dotarły do nas wieści, że zakażenie SARS-CoV-2 może mieć negatywny wpływ na płodność u mężczyzn. Określenie „może” występuje w większości badań związanych tematycznie z SARS-CoV-2/COVID-19, gdyż prowadzący je lojalnie uprzedzają, że wstępne badania wymagają kontynuacji. Tej w necie nie odnaleźliśmy, a w wiosną naukowcy powoływali się na badania, w którym poprzednik obecnego wirusa, wirus SARS-CoV-1 powodował powikłania prowadzące do zapalenia jąder. Hipoteza logiczna, bowiem w takim przypadku płodność chorego jest zagrożona. A we wrześniu okazało się, że u pacjentów z łagodnymi dolegliwościami górnych dróg oddechowych lub całkowitym ich brakiem, w ciągu kilku dni(jak wiadomo wymagają one kontynuacji)od potwierdzenia zakażenia testem na SARS-CoV-2, rozwija się owrzodzenie języka. Znika w ciągu tygodnia, góra-dwóch. Tym razem czescy uczeni stwierdzili, że to bezpośredni objaw infekcji SARS-CoV-2 wskutek zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego.

Ten przypadek był jedyny w swoim, nazwijmy to rodzaju, ale francuscy naukowcy, gdy go odkryli w lipcu, stwierdzili, że sprawa jest poważna i należy się jej przyjrzeć dokładniej. A dotyczyła ona 62-latka, który przechorował covida i skutkiem ubocznym była... 4-godzinna erekcja. Bolesna, dodajmy, żeby nie było wątpliwości. W medycynie taka przypadłość to priapizm. Koronawirus zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów w naczyniach krwionośnych. I to mogło wywołać erekcję. Jak często? Tego nie udało się dowiedzieć. W necie nie ma informacji o kontynuacji badań. Co tam penis.

Gorzej jak covid niszczy... zęby. Pośrednio. Bo bezpośrednim sprawcą jest stres. Targany nim chory, zgryza zęby, te się szczerbią, lamią itd. „Średnio widzę od trzech do czterech urazów, a w złe dni - ponad sześć złamań w ciągu dnia - zdradziła dr Tammy Chen, dentystka z Nowego Yorku w rozmowie z „The New York Times”. Dodajmy, że stomatolodzy jeszcze przed epidemią koronawirusa ostrzegali, że długotrwały stres może przyczynić się do rozwoju choroby okluzyjnej, polegającej na zaburzeniu funkcji części narządu żucia... 

Wymienione powikłania można jakoś przeboleć. Z czasem przejdą. Gorzej z poważniejszymi, choćby z dotyczącymi uszkodzeń mózgu. Naukowcy z Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie uważają, że COVID-19 może powodować m.in. udar mózgu, uszkodzenie nerwów i potencjalnie śmiertelne zapalenie mózgu. Takie dolegliwości stwierdzono nawet u pacjentów, którzy nie mieli poważnych objawów oddechowych związanych z tą chorobą. I tu już nie ma się z czego śmiać tym bardziej, że artykuł o tym pojawił się w prestiżowym periodyku medycznym „Brain”.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły