Przychodnia

i

Autor: Marek Zieliński

Czy WKRÓTCE będzie SZTURM PACJENTÓW na poradnie rodzinne i specjalistyczne?

2020-05-08 16:14

„Odmrożenie” systemu ochrony zdrowia, dziś ukierunkowanego na walkę z zarazą, jest równie ważne, co przywracanie w gospodarce do stanu sprzed epidemii. Nie wiadomo jednak, jak zachowają się pacjenci, gdy już będą mogli mieć bezpośredni kontakt z lekarzem.

Na razie z lekarzem pacjent widzi się tylko wtedy, gdy jest zagrożone jego życie (pacjenta oczywiście) lub wówczas, gdy lekarz nie może udzielić porady telefonicznej. Od dawna lekarze podkreślają, że telemedycyna jest OK i ma przyszłość, ale są sytuacje, gdy kontakt lekarz-pacjent jest konieczny dla skuteczności diagnozy i zaordynowania leczenia. Przychodnie specjalistyczne nie działają. A gdy zaczną? – Mam co kwartał kontrolę po zabiegu onkologicznym u specjalisty w jednej z katowickich klinik. Miałem mieć wizytę 28 kwietnia, to tydzień wcześniej zadzwoniła do mnie pani doktor i przełożyła kontrolę na 5 lipca. Jeśli nie przybyło pacjentów do kontroli, to kolejka będzie, jak zawsze. Przesunie się wszystko w czasie. Mogę się jednak mylić – wyjaśnia nam pan Andrzej (62 l.), pacjent po usunięciu nowotworu i przeszczepie skóry. Socjolog Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Marek S. Szczepański też nie ryzykowałby postawienia jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: czy po „odmrożeniu systemu ochrony zdrowia pacjenci przypuszczą szturm na przychodnie i poradnie? Jego zdaniem wiele zależy od... strachu. – Lekarze mają powody do lęku przed chorymi pacjentami, a pacjenci przed chorymi medykami. Strach jest uzasadniony, i to z obu stron – podkreśla socjolog. Gdy pacjenci nabiorą odwagi, może być różnie.

Na razie pacjenci BOJĄ się kontaktów z personelem medycznym, nawet, gdy stan zdrowia wskazuje, że powinni zgłosić się do lekarzy o pomoc. Lekarze radzą przez telefon, poradnie zamknięte, to co wtedy zostaje? Zostaje dzwonić na pogotowie ratunkowe. – Na początku epidemii spadła liczba wezwań, a potem, ludzie przestali się bardzo bać, tym bardziej, że poradnie zamknięte, i teraz mamy o 50 proc. wezwań więcej niż okresie przedepidemicznym – informuje Michał Kucap, wojewódzki dyspozytor medyczny w Katowicach. – Generalnie można powiedzieć, że z oczywistych przyczyny zespoły ratownictwa medycznego zastępują lekarzy rodzinnych. Na pytanie, czy będzie szturm pacjentów na poradnie, nie potrafię odpowiedzieć. To tak, jakbym miał określić teraz pogodę na 8 maja 2020 r. A co z zabiegami, z czasem oczekiwania na nie? Przypomnijmy, że zaczęto prowadzić już planowe operacje. Wcześniej dotyczyło to wyłącznie operacji ratujących życie. Teoretycznie z „Informatora o terminach leczenia” prowadzonego przez NFZ wynika, że (dla przykładu) pierwszy wolny termin zabieg usunięcia zaćmy w Śląskiem na przypada na 20 maja, a w Warszawie – na 7 sierpnia, a w Poznaniu – na 7 lipca.

Czytaj SUPER EXPRESS bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. KLIKNIJ tutaj.

Mieszkający w Krakowie krośnianie tworzą respirator spełniający oczekiwania lekarzy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły