apteczka

i

Autor: adexo_medical/CC0/pixabay.com

Czy jadąc na wymarzone wakacje trzeba wziąć z sobą apteczkę?

2021-07-21 16:00

Może nie trzeba, ale należy. Warto mieć ją, by z powodu silnego bólu głowy nie wzywać pogotowia ratunkowego (to nie przychodnia na kółkach), ani meldować się w najbliższym szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR też nie zastępuje przychodni). Co włożyć (oprócz jednorazowych maseczek) do takiej apteczki? Wyjaśnia farmaceutka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przede wszystkim należy pamiętać – to uwaga kierowana do pań – że apteczka, to nie kosmetyczka, do której wrzuca się to, co jest pod ręką. To także nie same bandaże, plastry i jodyna – to rada dla panów – bo się udajemy na wakacje, a nie na wojnę. – Apteczka kojarzy się z materiałami opatrunkowymi oraz środkami do dezynfekcji, które pozwolą na zaopatrzeniem potencjalnych ran i urazów. Wybierając się na wypoczynek latem z pewnością będziemy pamiętać o spakowaniu kosmetyków z filtrami UV oraz preparatów łagodzących podrażnienia po opalaniu. Zabieramy także środki przeciw komarom i kleszczom oraz preparaty łagodzące objawy po ukąszeniu przez te owady. Jednak apteczka zaopatrzona tylko w te produkty nie jest kompletna – zauważa mgr Justyna Kowalska, farmaceutka i pracownik Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu SUM w Katowicach.

Co jeszcze włożyć do apteczki? W pierwszej kolejności leki, które stosujemy regularnie. Warto wyliczyć, czy starczy ich nam na czas wakacji. Należy przewidzieć pewne sytuacje i wziąć odpowiednie do nich leki. Gdy ktoś cierpi może cierpieć (dotyczy to szczególnie dzieci, acz dorosłym też się to przytrafia) na chorobę lokomocyjną , koniecznie trzeba wrzucić do apteczki środki przeciwwymiotne. Można je kupić bez recepty. – Gdy mamy skłonności do alergii, warto wziąć z sobą leki przeciwhistaminowe, zarówno w postaci preparatów do stosowania doustnego jak i kropli do oczu lub nosa – dodaje farmaceutka.

Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach

Kobiety mające predyspozycje do nawracających zapaleń pęcherza nie powinny zapomnieć o preparatach zawierających furaginę. Niezbędnym elementem każdej apteczki są leki o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym, np. zawierające w swoim składzie paracetamol lub ibuprofen. Na wakacjach, szczególnie poza Polską, dochodzi do zmiany flory bakteryjnej, co często skutkuje dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. To nieprawda, że najlepszym lekiem na takie przypadłości jest alkohol. Lekarze podkreślają, że wręcz odwrotnie: alkohol nie pomaga, a co najwyżej na jakiś czas może poprawić samopoczucie. I dlatego powinniśmy się zaopatrzyć w leki poprawiające trawienie. Jeśli mamy skłonność to zaparć, również w leki przeczyszczające.

W przypadku wystąpienia biegunki, poza stosowaniem leków zapierających (np. zawierających loperamid), wskazane jest stosowanie również elektrolitów oraz probiotyków, dlatego te preparaty także powinny wchodzić w skład apteczki wakacyjnej. Przygotowując się do słonecznych wakacji, należy brać również brać pod uwagę i taką możliwość, że można się... przeziębić. Leki na ból gardła, przeciwkaszlowe oraz łagodzące katar warto zapakować do apteczki. Zadbać należy także o „nośnik” tych wszystkich leków. Nie powinien być to woreczek foliowy. Lepiej, żeby apteczka była nie tylko wodoodporna, ale sztywna i chroniąca zawartość przed światłem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły