Od wtorku kwarantanna skrócona do 7 dni. Ekspert: powinna trwać pięć dni

i

Autor: Getty Images

Czy rząd zacznie znosić system kwarantann covidowych? Są ku temu przesłanki

Rygory sanitarne zniesiono/ograniczono już lub zniesione/ograniczone zostaną w wielu państwach europejskich. Słychać głosy, że w sytuacji, gdy Omikronem zakażają się (i transmitują go dalej) zaszczepieni również, sens istnienia tzw. paszportów covidowych jest wątpliwy. W opinii internisty prof. dr. hab. n. med. Piotra Kuny (Uniwersytet Medyczny w Łodzi) w Polsce powinny zostać zniesione „prawie wszystkie ograniczenia epidemiczne”.

3 lutego ekspert ds. walki COVID-19 Naczelnej Izby Lekarskiej dr n med. Paweł Grzesiowski mówił w „Expressie Biedrzyckiej”, że „piąta fala nie będzie ostatnią, dlatego że wirus już mutuje”. Lekarz swoją prognozę opiera na tym, że „Omikron ma już trzy warianty, więc absolutnie nie ma gwarancji, że masowe zachorowania powstrzymają kolejne fale. Duża liczba zachorowań oznacza, że będzie wielu ozdrowieńców, ale to nie oznacza, że oni będą już chronieni do końca życia”. Nieco inny pogląd prezentuje, od wielu miesięcy, prof. Kuna. W grudniu 2022 r. w rozmowie z „Super Expressem”, jeszcze przed nadejściem omikronowej fali do Polski, internista powiedział: „Zarażeni przez Omikrona nie będą w większości wymagali mechanicznej wentylacji płuc, bo wirus nie będzie tak często jak wirus Delta – prowadził do zapalenia płuc”. Czy była to nietrafna prognoza? Można to sprawdzić.

W niedzielę (6 lutego) prof. Kuna (w rozmowie z PAP) po raz kolejny powtórzył: – Jestem zwolennikiem zniesienia prawie wszystkich ograniczeń epidemicznych – łącznie z kwarantanną. Potwierdzają się doniesienia z RPA, które mówiły od początku, że wariant omikron jest bardzo zakaźny, ale wywołuje najczęściej objawy zakażenia typowe dla przeziębienia. To ból gardła, zapalenie błony śluzowej nosa i zatok. Widzimy w Polsce, że liczba hospitalizacji nieco rośnie, ale jest ustabilizowana. Liczba pacjentów na OIOM-ach nawet się zmniejszyła w stosunku do tego, co było kilka tygodni wcześniej. To, czego się najbardziej obawiano, czyli załamanie systemu ochrony zdrowia, nie sprawdziło się. Oczywiście w sensie opieki nad pacjentami z COVID. System załamał się w zakresie opieki nad innymi pacjentami. To jest problem”.

Należy podkreślić, że zwolennikiem zniesienia kwarantanny jest prof. dr hab. n. med., główny doradca premiera ds. COVID-19, Andrzej Horban. Dziennikarzowi radia RMF FM oznajmił (3 lutego), że „Można rozpatrywać zniesienie kwarantanny, jeżeli będzie nadal tak wysoka liczba zakażeń. Nie będzie kwarantanny, tylko izolacja dla osób z dodatnim wynikiem testu (…). Wszystko zacznie się rozstrzygać za dwa tygodnie, czyli w połowie lutego. Zobaczymy, jak zadziała powrót z ferii zimowych, czy ta fala zacznie opadać…”. Prof. Kuna podkreśla, że rezygnacja z kwarantanny, jako narzędzia przeciwepidemicznego, nie może nastąpić z dnia na dzień. – Dlatego w pierwszym kroku skróciłbym kwarantannę i izolację do 5 dni. Tak rekomenduje amerykańska CDC (Centers for Disease Control and Prevention – agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wchodząca w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej - SE) i to się sprawdza. Jeżeli po 30 dniach nie nastąpiłoby pogorszenie sytuacji w szpitalach, to w ogóle zniósłbym system kwarantann.

W ocenie internisty system ochrony zdrowia powinien zostać przeorientowany, powinno się w nim skierować uwagę na pacjentów z chorobami innymi niż COVID-19, gdy ta obecnie nie jest tak śmiertelną chorobą, jak na początku. Prof. Kuna uważa, że wcześniej też śmiertelność mogłaby być niższa, gdyby w mniejszym stopniu opierano się w zarządzaniu epidemią na emocjach, a w większym na wiedzy.– Inne choroby przewlekłe zabijają natomiast coraz więcej osób. Przyszła pora na skierowanie swojej uwagi na pacjentów z innymi chorobami – zaniedbywanych od dwóch lat. W trakcie pandemii – kiedy wszystkie siły i środki były skierowane na walkę z COVID – został zaciągnięty olbrzymi dług zdrowotny wobec pacjentów z innymi schorzeniami. Czeka nas epidemia wielu chorób. Ona potrwa lata – ostrzega prof. Piotr Kuna.

Sonda
Czy kwarantanna powinna zostać zniesiona w Polsce?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły