Gruźlica - objawy, badanie, leczenie

i

Autor: Thinkstockphotos.com Gruźlicę wywołują bakterie zwane pałeczkami lub prątkami Kocha - od nazwiska ich odkrywcy, Roberta Kocha.

Czy SZCZEPIONKA przeciwko GRUŹLICY zahartowała Polaków na koronawirusa?

2020-05-29 14:44

Dlaczego w Polsce przez COVID-19 nie umarło tylu. Ilu zaraza skosiła we Włoszech czy USA? Bo rząd dobrze walczy z epidemią? Możliwe, że jest tak za sprawą obowiązkowych szczepień BCG, z których – w przeciwieństwie do Polski – w krajach śródziemnomorskich dawno zrezygnowano.

Czy tak jest, czy szczepienie BCG ma wpływ na łagodniejszy przebieg zachorowań na COVID-19, to okaże się po tym, gdy zakończą się międzynarodowego badania, prowadzone także w Polsce -  w aglomeracjach: krakowskiej, rzeszowskiej, śląskiej i warszawskiej. Naukowcy z New York Institute of Technology uważają, że szczepionka BCG miałaby chronić przed infekcjami, ponieważ zwiększa ogólną odporność organizmu. –Cały blok wschodni, który był wyszczepiany przez wiele lat przeciwko gruźlicy, lepiej przechorowuje COVID- 19. To widać szczególnie w porównaniu z krajami basenu morza śródziemnego, które zrezygnowały przed laty z tego rodzaju profilaktyki, a obecnie obserwowana jest tam bardzo wysoka zapadalność i śmiertelność z powodu tego wirusa – komentuje dla portalu rynekzdrowia.pl prof. Łukasz Krzych, ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który uczestniczy w polskiej części badawczego projektu. Pierwsze wyniki badań mają być znane jesienią. 2020 r.

Epidemia SARS-CoV-2/COVID-19 przysłoniła cieniem inne, nie mniej groźne, a może jeszcze groźniejsze choroby. Jedną z takich jest gruźlica. Na świecie 1,7 mld osób może być zakażonych prątkiem gruźlicy. Od 5 do 10 proc. z nich może w jakimś momencie swego życia zachorować na aktywną gruźlicę. Według WHO w 2015 r. w świecie gruźlica uśmierciła ok. 1,8 mln ludzi, spośród których 400 tys. było jednocześnie zakażonych wirusem HIV. U jego nosicieli ryzyko rozwinięcia się gruźlicy jest od 26 do 31 razy większe! W Polsce suchoty po II wojnie światowej były chorobą groźną. W 1950 r. zmarło z jej powodu 26 tys. osób, w tym ponad 3 tys. dzieci do 14 lat. W latach 1957-1959 (systematyczne dane o zachorowalności na gruźlicę w Polsce są dostępne od roku 1957) zapadalność na tę chorobę wynosiła około 300 na 100 tys. mieszkańców. W 2017 r. zapadalność na gruźlicę wyniosła 15,1 przypadków na 100 tys. ludności. 

Czytaj SUPER EXPRESS bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie SUPER EXPRESS. KLIKNIJ tutaj.

Szczepionka BCG (Bacillus Calmette-Guérin) jest w użyciu od 1921 r. W 1926 r. po raz pierwszy użyto jej w Polsce. Od 1955 r jest w katalogu szczepień obowiązkowych dla dzieci i młodzieży. W przypadku noworodków i małych dzieci chroni (w 80 proc.) przed najgroźniejszymi postaciami choroby, prowadzącymi często do śmierci. W 2006 r. wprowadzono ograniczenie obowiązkowego szczepienia BCG do jednej dawki, podawanej wyłącznie dla noworodków i niemowląt (do 24 godzin od urodzenia). A od 2019 r. szczepienie noworodków być przeprowadzone przed wypisaniem noworodka ze szpitala (niekoniecznie w 1. dobie życia). Jak podaje Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc „w 2018 roku w Polsce zarejestrowano 5487 zachorowań na gruźlicę, czyli 300 przypadków gruźlicy mniej niż w roku poprzednim i 2749 przypadków mniej w porównaniu z rokiem 2009”. Dla porównania (wg WHO) w 2018 r. na gruźlicę zachorowało na świecie 10,0 mln osób, zapadalność wynosiła 132 na 100 000 ludności. Mężczyźni stanowili 57 proc. chorych na gruźlicę, kobiety- 32 proc, dzieci - 11 proc.

Lekarz zrobił TEST na KORONAWIRUSA na WIZJI [Super Raport]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze artykuły