Do GUS kierowano mnóstwo pytań o statystyki zgonów w związku z COVID-19. Przypomnijmy, że część środowisk opozycyjnych uważa, że liczba zmarłych wskutek epidemii SARS-CoV-2 jest przez zaniżana przez rząd i ośrodki zależne od niego. GUS – wyjaśnia w komunikacie – otrzymuje na bieżąco dane o osobach zmarłych z urzędów stanu cywilnego (USC) i z Ministerstwa Cyfryzacji miesięczne zestawienia aktów zgonów sporządzonych przez USC. GUS przypomina, że na karcie zgonu lekarz stwierdzający zgon ma obowiązek wpisać trzy przyczyny:
• bezpośrednią – opis choroby (urazu), która stała się ostateczną przyczyną zgonu,
• wtórną – stan dający początek bezpośredniej przyczynie zgonu,
• wyjściową (pierwotną) – chorobę lub okoliczności wypadku, urazu, zatrucia, które zapoczątkowały łańcuch zdarzeń chorobowych prowadzących bezpośrednio do zgonu.
Tę ostatnią przyczynę może wypisywać tylko 15 ZAPRZYSIĘŻONYCH lekarzy-koderów. „Kodowanie opiera się na oryginalnych zapisach na kartach zgonu, dokonanych przez lekarzy stwierdzających zgon. Lekarz-koder odczytuje opisy przyczyn zgonu z obrazu i po analizie wpisuje kod wyjściowej przyczyny w odpowiednie pole formularza elektronicznego" - informuje Urząd, zastrzegając, że kody ICD-10 (międzynarodowa klasyfikacja chorób) wprowadzane są do zbioru statystycznego, a nie na kartę zgonu.
GUS zapewnia, że przygotował się na gromadzenie danych o zgonach z powodu koronawirusa. „Do lekarzy-koderów zostały przekazane opracowane przez NIZP-PZH (we współpracy ze statystyką publiczną) wytyczne w sprawie kodowania tej przyczyny, jak również zabezpieczono samą możliwość nadawania nowego kodu w systemie do kodowana”. Kody przyczyn zgonów są nadawane zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych – X Rewizja (ICD-10). W naszym kraju stosowanych jest ok. 3 tys. kodów przyczyn zgonów. WHO wprowadziło nowy kod U07.1 dla oznaczenia zgonu z powodu COVID-19. Jako, że jest to choroba układu oddechowego, która może przebiegać w postaci np. zapalenia płuc, to w przypadku zgonu pacjenta stanowią one WTÓRNĄ PRZYCZYNĘ ZGONU. Jak w praktyce wygląda określenie przyczyny zgonu? Oto przykład wg wytycznych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego:
zmarły, to osoba starsza zakażona wirusem SARS-CoV2, chorująca na POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc – cierpi na nią 2 mln. Polaków), chorobę wieńcową i nadciśnienie tętnicze. Bezpośrednia przyczyna zgonu: ostra niewydolność oddechowa (ARDS). Wtórna przyczyna zgonu: ostre zapalenie oskrzeli. Wyjściowa przyczyna zgonu: COVID-19 wywołany zakażeniem wirusem SARS-CoV-19. Choroby współistniejące: POCHP, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze.
Czytaj SUPER EXPRESS bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. KLIKNIJ tutaj.
Polecany artykuł: