Wybór sposobu leczenia Twojej choroby zależy od dwóch kluczowych informacji. Pierwsza to: stopień zaawansowania nowotworu. Lekarz ustala go przy pomocy tzw. Skali TNM (z ang.: Tumor, Nodes, Metastasis), czyli poprzez określenie: wielkości pierwotnego guza w piersi (T), obecności przerzutów nowotworu w węzłach chłonnych (N) oraz ewentualnej obecności przerzutów nowotworu w innych narządach (np. w wątrobie, płucach, kościach i in.; M). Druga to podtyp biologiczny. Lekarz określa go na podstawie oceny obecności receptorów hormonalnych (estrogenowych – ER i progesteronowych – PR) w komórkach raka oraz ekspresji receptora HER2 i markera Ki67. To bardzo ważna informacja, rak piersi jest bowiem niejednorodną chorobą i w różnych podtypach stosuje się różne leczenie. Oceny wspomnianych receptorów i markera dokonuje lekarz patomorfolog podczas badania mikroskopowego fragmentu pierwotnego guza lub przerzutu.
Po rozpoznaniu choroby nowotworowej to lekarz staje się Twoim przewodnikiem. W tej relacji najważniejsze jest wzajemne zaufanie i szacunek. Obie strony muszą mieć poczucie, że podążają wspólną drogą. Kluczem do sukcesu jest dobra komunikacja z lekarzem i pielęgniarką. Warto pytać. Wiele z Was obawia się zadawać pytania, myśląc, że pytacie o sprawy nieistotne. Tymczasem lekarz i pielęgniarka mają świadomość, że medyczne słownictwo i omawiane z pacjentką kwestie dotyczące leczenia nie dla każdego są jasne. Poniżej podpowiadamy, jakie pytania powinnaś zadać lekarzowi. Weź je ze sobą – zapytaj lekarza sama lub poproś o to bliską osobę, która będzie Ci towarzyszyć podczas wizyty. Odpowiedzi skrzętnie notuj, aby móc do nich wrócić. Jeśli czegoś nie zrozumiesz – poproś o wyjaśnienie. Pamiętaj: nie ma niemądrych pytań, a Ty masz prawo do rzetelnej wiedzy o swojej chorobie.
Lista pytań do lekarza:
- Jaki mam typ nowotworu?
- Co oznacza stopień zaawansowania mojego nowotworu?
- Jakie są wszystkie możliwości leczenia mojego nowotworu, w tym aktualnie refundowane na terenie Polski oraz dostępne na świecie?
- W jakim ośrodku/placówce medycznej/oddziale szpitalnym będę leczona?
- Czy mogę wybrać miejsce, w którym będę leczona?
- Czy podczas leczenia będę odczuwała ból i jak bardzo może być on silny?
- Czy podczas leczenia będę odczuwała inne dolegliwości?
- Jakie emocje mogą towarzyszyć mi podczas leczenia?
- W jaki sposób mogę łagodzić swoje dolegliwości?
- Czy mogę korzystać z medycyny alternatywnej, czy nie zakłóci to mojego dotychczasowego leczenia?
- Czy podczas leczenia będę mogła pracować? W jaki sposób i jak długo?
- Czy podczas leczenia będę mogła być aktywna fizycznie: ćwiczyć, uprawiać sport?
- Jeśli będę leczona w domu – czy muszę w jakiś specjalny sposób dostosować otoczenie?
- Gdzie spotkam osoby w sytuacji podobnej do mojej, aby uzyskać od nich wsparcie?
Treści zawarte w artykule pochodzą ze strony kampanii „Zaawansowany Rak Piersi. Wiem Więcej!”. Więcej informacji znajdziesz na https://zaawansowanyrakpiersi.pl/
Materiał powstał we współpracy z Novartis
PL2107160367