karetka, ambulans, pogotowie

i

Autor: Andrzej Bęben

Ratownictwo medyczne

Dlaczego coraz więcej karetek pogotowia ratunkowego jest w kolorze żółtym?

2023-01-05 15:52

Przyzwyczailiśmy się, że ambulanse pogotowia ratunkowego są białe. Mają naniesione znaki „P”, „S”, „S/P” lub „T”. Tymczasem coraz częściej na ulicach pojawiają się karetki w żółtym kolorze. Będzie ich coraz więcej. Bo od 31 grudnia 2030 r. nie zobaczymy już „białych” karetek. Tak wynika z rozporządzenia ministra zdrowia (z 3 stycznia) „w sprawie oznaczenia systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz wymagań w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego”. Do 31 grudnia 2027 r. będą obowiązywało aktualne umundurowanie dla ratowników medycznych.

Obie daty, to terminy graniczne dla wprowadzenia zmian. Oznacza to, że już teraz stacje pogotowia ratunkowego mogą wprowadzać w życie przepisy rozporządzenia z 3 stycznia. Widać to szczególnie w przypadku barw ambulansów. Dziś już dostawcy karetek nie oferują ich w białym kolorze. Resort zdrowia postanowił ujednolicić barwy ambulansów, dostosowując je do wzorów obowiązujących w większości państw unijnych. W niektórych stacjach pogotowia ratunkowego, m.in. w Rzeszowie, Warszawie i Słupsku od dawna karetki są żółte. Z podobną zmianą barw mieliśmy do czynienia w 2009 r. w policji. Wówczas malowanie pojazdów przez nią używanych zmieniło się z niebiesko-białego na srebrno-niebieskie. Wyznaczono takie, a nie inne daty, by pogotowia nie wydawały niepotrzebnie pieniędzy na przemalowanie ambulansów i przemundurowanie zespołów ratownictwa medycznego. Do 2028 i 2031 r. siłą rzeczy w systemie nie będzie już białych karetek, ani obecnie używanego, pomarańczowo-odblaskowego umundurowania.

Mundury zużywają się po paru latach. Karetka systemowa „żyje” kilka lat lub kończy swój żywot w systemie po przejechaniu najczęściej 200-300 tys. km. Nad zmianami debatowano od 2019 r. Pierwotnie zakładano, że karetki będą malowane tylko na żółto już od 1 stycznia 2028 r., a zmiany w umundurowaniu zaczną obowiązywać od… 1 stycznia 2023 r. Daty graniczne zmienione zostały po konsultacjach społecznych projektu rozporządzenia. Nie wdając się w szczegóły dotycząc zmian w umundurowaniu (dotyczą one także członków zespołów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego), zasadniczą zmianą w nim będzie ich… kolor. Dominującym będzie czerwony fluorescencyjny. Dlaczego ratownictwo medyczne będzie „przemalowane”? Bo nowe kolory, żółty i świecący czerwony, są lepiej widoczne niż obecnie obowiązujące.

Motoambulans w toruńskim pogotowiu

Zapytany przez „Rynek Zdrowia” o skomentowanie zmian dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, Łukasz Pach, stwierdził: „Szkoda, że przy okazji zmian, nie zdecydowano się na rozwiązanie, aby systemowe karetki udzielające pomocy były żółte, a spełniające funkcje jedynie transportowe wyróżniały się dotychczasowym białym kolorem”. W opinii szefa największego w kraju pogotowia ratunkowego „przy okazji zmiany umundurowania można było też pomyśleć o umundurowaniu galowym dla ratowników medycznych”. W Polsce w zawodzie ratownika medycznego (od niedawna taki formalnie istnieje) pracuje ponad 23 tys. osób. W systemie PRM funkcjonuje ponad 1,5 tys. zespołów ratownictwa medycznego. Systematycznie maleje w nich udział lekarzy (są w zespołach ambulansów „S”). Praca w pogotowiu ratunkowym w obecnych realiach nie jest dla nich, na tle innych możliwości, atrakcyjna finansowo.

Sonda
Czy zdarzyło Ci się czekać długo na pogotowie ratunkowe?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły