NAPOJE ENERGETYCZNE niewskazane dla dzieci

i

Autor: Getty Images

Dodawanie skrzydeł też ZDROŻAŁO. Wcale NIE JEST TAKIE ZDROWE, jak się wydaje

2021-01-11 17:24

Podatkiem cukrowym zostały obłożone, z troski, między innymi, o zdrowie konsumentów pochłaniających je w nadmiernych ilościach, nie tylko różne napoje w wielkich butelkach, ale także tzw. energetyki w małych puszkach, które przyjmowane bez opamiętania, wcale dzieciom nie dodają skrzydeł.

W skład napojów energetycznych wchodzi kofeina, a jest to substancja uzależniająca. Wypicie szklanki napoju energetycznego (ok. 200 ml) jest równoznaczne z wypiciem dwóch kaw. – Dzieciom zaś kawy raczej nie podajemy, zwłaszcza w takiej ilości – podkreśla dla PAP dr Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze poznańskiego szpitala im. Franciszka Raszei. – Kofeina powoduje przyspieszoną pracę serca, powoduje niepokój, powoduje pobudzenie, powoduje drżenie rąk. U dzieci objawy te są szczególnie nasilone.

Badania dowodzą, że około połowę konsumentów stanowią dzieci i młodzi ludzie do 25. roku życia. Napoje energetyzujące (NE) do stosunkowo „młody” produkt spożywczy. Po raz pierwszy pojawił się w latach 60. ub. wieku w Japonii. Zawierał 2-3g tauryny i 300mg argininy. Oba związki chemiczne, nie wchodząc w szczegóły, poprawiają funkcjonowanie organizmu, ale tylko wówczas, gdy są przyjmowane w dopuszczalnych dawkach. Tauryna wspiera pracę serca, nawodnienie i może wpływać na zdolność do skupienia się. Jednak pijąc dużo tzw. energy drinków można szybko i łatwo przekroczyć dzienną zalecaną dawkę. Dlatego specjaliści od dietetyki radzą, by lepiej postawić na taurynę pochodzącą z pożywienia lub suplementów. Z wzmiankowanych powodów nie tylko w amerykańskich, ale i polskich szkołach w sklepikach i automatach nie sprzedaje się NE, bo dzieci nie patrzą na normy, tylko wlewają w siebie energetyki litrami.

Wyższy podatek od małpek. Zobacz, jak Polacy wykiwali rząd. Felieton "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 174 [WIDEO]

– Napoje energetyczne, zwane energetykami, energizerami, energy drinkami lub psychodrinkami, mają za zadanie utrzymywać lub podnosić poziom energii, aktywności i wytrzymałości psychoruchowej. Stosują je osoby, które chcą zlikwidować zmęczenie i poprawić koncentrację, dlatego tak chętnie sięga po nie np. młodzież ucząca się do egzaminów czy kierowcy w trakcie długiej trasy, ale również osoby, które chcą odczuć zwiększony przypływ energii bez używania produktów nielegalnych – wyjaśniała w jednym z wywiadów dr Monika Bąk-Sosnowska, psycholog z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Najczęściej dodawanymi do wody składnikami oprócz tauryny są: kofeina, guarana (działająca podobnie jak kofeina i wzmacniające jej działanie), witaminy (niacyna, kwas pantotenowy, B6, B12, ryboflawina ), różne zioła (np. żeń- szeń). W standardowej puszce jest 9-15 łyżeczek cukru. Wypicie w ciągu godziny ok. litra NE, co wcale nie jest takie trudne, zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca – wskazują badania American Heart Association. Ocenia się, że w tym roku światowy rynek NE będzie miał wartość ok. 61 mld dolarów. Z danych sprzed kilku lat (portal dlahandlu.pl) wynika, że wartość rynku napojów energetycznych w Polsce szacuje się na ok 800 mln zł z tendencją do wzrostu. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły