Dokuczliwe zatoki

2013-11-04 3:00

Podpowiadamy, jak rozpoznać i jak leczyć zapalenie zatok

Zapalenie zatok potrafi być tak uciążliwe, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Chorzy uskarżają się na uczucie niedrożności nosa zatkanego przez gęstą wydzielinę, ból głowy, któremu mogą nawet towarzyszyć nudności i wymioty.

Rodzaj bólu głowy może być różny, ponieważ zależy od zajętej zatoki. Na przykład zapalenie zatok szczękowych, położonych poniżej oczu i po obu stronach nosa, powoduje bóle twarzy, zębów, okolicy czołowej. Blokada zatok czołowych, znajdujących się w rejonie czoła, również wywołuje bóle w tym rejonie. Natomiast dla zapalenia zatok sitowych, umiejscowionych bocznie od oczu i tuż nad nosem, charakterystyczne są tzw. rozsadzające bóle głowy oraz bóle za gałkami ocznymi. Może im też towarzyszyć obrzęk w pobliżu zajętej zatoki.

Na ostro i przewlekle

Choroba może przebiegać w postaci ostrej lub przewlekłej. Ostre zapalenie zatok najczęściej jest powikłaniem po stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, przewlekłe zaś zazwyczaj ma charakter alergiczny. Przyczyną ok. 25 proc. przewlekłych zapaleń zatok szczękowych są ropnie zęba i inne zakażenia. Ostre zapalenie zatok mogą wywoływać bakterie, zwłaszcza takie jak gronkowce, bakterie Haemophilus influenzae oraz także niektóre wirusy.

Rozpoznanie nie jest trudne. Nawet niezbyt wprawny lekarz bez trudu zdiagnozuje tę chorobę. Zaczerwieniona i obrzęknięta błona śluzowa nosa oraz gęsta wydzielina z nosa to wyraźne objawy zapalenia zatok.

Pomocne metody naturalne

lZakażenie zwalcza się antybiotykami i lekami pomocniczymi, łagodzącymi obrzęk i nieżyt nosa. W cięższych przypadkach lub gdy schorzenie wystąpiło na skutek deformacji przewodów nosowych, konieczne bywa leczenie chirurgiczne.

-Pomocne bywają ponadto metody naturalne. I tak np. naturoterapeuci zalecają inhalacje z olejku eukaliptusowego, mięty, bazylii lub lawendy, które ułatwiają oczyszczanie zablokowanych zatok. Można np. wąchać chusteczkę do nosa spryskaną 10 kroplami olejku lub dodać kilka kropli do miski z wrzątkiem i wdychać unosząca się parę.

-Pomaga też spożywanie surowego czosnku, picie herbatki lub naparu z dziewanny, kozieradki, czerwonej koniczyny.

-Oczyszczanie przewodów nosowych i zatok ułatwia codzienne płukanie nosa, np. ciepłą osoloną wodą. Można to robić za pomocą strzykawki. Przejściową poprawę przynosi przykładanie na czoło ciepłych kompresów oraz gorący natrysk. Należy utrzymywać stałą wilgotność powietrza. Wskazane jest popijanie bulionu z kury, który ma właściwości podobne do działania antybiotyków i pomaga w rozrzedzaniu śluzu zalegającego w drogach oddechowych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze artykuły