ADHD - Dorośli z reguły miotają się inaczej

2010-04-20 4:00

Wraz ze wzrostem wiedzy o ADHD okazało się, że to schorzenie wcale nie musi przeminąć wraz z okresem dojrzewania.

U ponad połowy dzieci i młodzieży z ADHD choroba trwa dalej w wieku dorosłym. Dorośli pacjenci z ADHD posiadają zasadniczo tę samą triadę podstawowych objawów, co dzieci i młodzież: zaburzenia uwagi, impulsywność i nadpobudliwość. Ostatni z nich nie jest jednak u dorosłych tak wyrazisty, jak u dzieci, gdyż dorośli "miotają się" w inny sposób.

Typowymi objawami ADHD u dorosłych są: zaburzenia uwagi, brak zorganizowania i labilność emocjonalna. Mężczyźni mają większe tendencje do uzależnień od różnych substancji i asocjalnych zaburzeń osobowości. U kobiet występują raczej duże trudności w związku i w rodzinie oraz zaburzenia depresyjne.

Dorośli pacjenci często od wielu lat muszą walczyć z poważnymi problemami natury społecznej i negatywnymi doświadczeniami, toteż w późniejszym okresie życia podstawowym objawom często towarzyszą inne, jednocześnie występujące schorzenia, które przesłaniają obraz sytuacji.

Należą do nich najczęściej zachowania nałogowe i zaburzenia osobowości, depresja, mania, zaburzenia lękowe, tiki, specyficzne zaburzenia rozwoju umiejętności szkolnych, takie jak dysleksja czy dyskalkulia oraz zaburzenia snu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze artykuły