Drony monitorują przestrzeganie kwarantanny, dostarczają przesyłki (w tym także testy na obecność SARS-CoV-2), monitorują temperaturę ciała, dezynfekują infrastrukturę techniczną. Bez problemu mogą wykryć z powietrza, kogoś kto kichnął. W maju UPS, globalny dostawca przesyłek, będzie przy pomocy dronów dostarczał leki pod drzwi leki do osiedla emerytów The Villages na Florydzie. „Nasza nowa usługa dostarczania dronów pomoże zapewnić bezpieczne i wydajne dostawy leków do tej dużej społeczności emerytów, umożliwiając mieszkańcom przyjmowanie leków bez wychodzenia z domu” - komunikuje Scott Price, jeden z dyrektorów w UPS.
Dronów używa niemiecka policja. Jak podkreśla Deutsche Welle są one na razie wykorzystywane w ograniczonej skali. W Duesseldorfie i Dortmundzie dwa drony służą do nadzorowania zakazu wychodzenia z domów i gromadzenia się w miejscach publicznych. Maszyny są wyposażone w mocne nagłośnienie. Gdy operator namierzy takie nielegalne zgromadzenie, to dron przemówi jego głosem i nakaże przestrzegać przepisy. Jeśli taki dron wyposaży się w kamery termalne, to można ludziom mierzyć temperaturę. Tak robią Australijczycy we współpracy z kanadyjskim producentem dronów Draganfly. Maszyny mogą monitorować także (z odległości ok. 60 m) oddychanie i bicie serca. To samo zamierzano uczynić w USA, ale chyba nic z tego nie wyjdzie. Dlatego, że American Civil Liberties Union (ACLU), organizacja non-profit broniąc praw obywatelskich, powołując się na konstytucję USA, oprotestowała takie zastosowanie dronów.
Wszyscy dostawcy/wykonawcy usług związanych z wykorzystaniem dronów do walki z zarazą, zastrzegają, że nie przechowują zebranych danych, nie używają systemów rozpoznawania twarzy itp. Również i w Polsce. Bo u nas też mamy „pandemiczne drony”. Gdy przed kilkoma tygodniami Polska Agencja Żeglug Powietrznej wystosowała apel do operatorów BZP (Bezzałogowych Statków Powietrznych – tak się w Polsce, po prawie, oficjalnie określa drony), to odpowiedziało nań 750 jednostek. W 4 dni zgłosili, że przy pomocy BZP mogą wykonać... ponad 20 tys. usług! Najwięcej dotyczyło filmowania, ale były też oferty usług transportowych. Niepospolitą usługę, na zlecenie sosnowieckiego magistratu, realizować będzie katowicki operator Spartaqs. Już w maju BSP zdezynfekuje z powietrza m.in. przystanki autobusowe. Dronoid Heracles bierze „na pokład” 15 l płynu antywirusowego. Dodatkowo do tego samego celu używana jest wiązka promieniowania ultrafioletowego. Przed epidemią drony (w cywilnych zastosowaniach) używano głównie do monitorowania zanieczyszczenia (smogu) powietrza. Teraz znalazły szersze zastosowywanie.
Czytaj SUPER EXPRESS bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. KLIKNIJ tutaj.