Filip NOWAK_prezes NFZ

i

Autor: Andrzej Bęben

Podstawowa opieka zdrowotna

Duże zainteresowanie ośrodków zdrowia opieką koordynowaną. Frontem do pacjenta

2022-11-25 18:35

21 października w Katowicach podpisano pierwszą w kraju umowę na świadczenie usług opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). 25 listopada również w Katowicach prezes NFZ Filip Nowak poinformował dziennikarzy, że Fundusz podpisał z placówkami ochrony zdrowia 90 takich umów, a wnioski o kontraktowanie złożyły 172 ośrodki POZ. W 2023 r. takie wnioski POZ-y będą mogły składać online, przez internet.

Pierwszą POZ-em, który podpisał umowę na prowadzenie placówki koordynowanej był CenterMed. Czym jest, czym ma być opieka koordynowana? Generalnie ujmując: jest to system działań i sposobów organizacji opieki medycznej nad pacjentem zmierzający do jej personalizacji. Szerzej: to nie tylko wizyta u lekarza rodzinnego, ale też możliwość konsultacji specjalistycznej w zakresie kardiologii, diabetologii, chorób płuc i endokrynologii. Pacjent, który będzie potrzebował wizyty u specjalisty, nie będzie musiał samodzielnie szukać lekarza ani się do niego umawiać, bo to przychodnia zapewni mu możliwość konsultacji, a koordynator umówi wizytę. – Organizacja opieki koordynowanej to strzał w dziesiątkę. Jest to potrzebne nam wszystkim, pacjentom – zachwalał prezes Nowak po spotkaniu z lekarzami rodzinnymi w Śląskiej Izbie Lekarskiej. Podkreślił, ich zainteresowanie tą formą świadczenia usług zdrowotnych. W praktyce zweryfikowane zostaną założenia teoretyczne.

Niedzielski: "Od 1 października kolejki do lekarzy rodzinnych będą krótsze" [SEDNO SPRAWY]

Opieka koordynowana w POZ pozwoli na szybsze, skuteczniejsze diagnozowanie i leczenie chorób przewlekłych oraz ułatwi dostęp do specjalisty. Oznacza ona szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego. Koordynacja opieki dotyczy schorzeń z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc oraz endokrynologii. W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych zakresów, lekarz POZ przeprowadza poradę kompleksową, na której ustala indywidualny plan leczenia. Trochę trzeba będzie na potwierdzenie tych szczytnych celów, czego nie ukrywał przed dziennikarzami Maciej Karaszewski, wicedyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ: – Sądzę, że nastąpi tu pewien efekt śnieżnej kuli. Zacznie się od mniejszej liczby placówek, potem ich liczba zacznie wzrastać…

NFZ określił, ile będzie płatnika kosztowała opieka koordynowana. To w skali roku ok. 902 mln zł. Założono, że w pierwszym roku funkcjonowania opieki koordynowanej jej świadczeniami objętych zostanie 3,2 mln pacjentów. Ważne jest, że w lekarz rodzinny w opiece koordynowanej może zlecać kilka badań, na które przed 1 października skierowania wystawiał wyłącznie specjalista.

Sonda
Czy pacjenci szpitali i przychodni powinni móc parkować pod placówkami za darmo?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze artykuły