Centrum Jaskry

i

Autor: Materiały prasowe

E-jaskra w Centrum Jaskry

2019-11-29 16:26

Jaskra to podstępna choroba, będąca jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Długo nie daje żadnych objawów, nie boli, podczas gdy cały czas toczy się nieodwracalny proces uszkodzenia nerwu wzrokowego. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie schorzenia. Tymczasem aż ponad 70 proc. przypadków wykrywanych jest zbyt późno, by zachować dobre widzenie. W Polsce choruje na jaskrę ok. 850 tys. osób, ale jej leczeniu poddaje się zaledwie ok. 350 tys.

Badaniu w kierunku jaskry powinny poddawać się raz do roku wszystkie osoby po 55 roku życia. Szczególnie ci, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, a więc osoby z obciążonym jaskrą wywiadem rodzinnym, z wadami wzroku(krótko-, dalekowzroczność), nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami krążenia (często sygnalizowane przez stale zimne dłonie i stopy), z cukrzycą, migreną, częstymi bólami głowy.

Z ciekawą inicjatywą, która jest wynikiem 2-letnich prac, wystąpiło Centrum Jaskry, utworzone przez prof. Jerzego Szaflika, założyciela Centrum Mikrochorurgii Oka „Laser”, placówki, która jest częścią ośrodka badawczo-naukowego Centrum Badań Medycznych Brand Med. Ta inicjatywa to powołanie platformy e-jaskra, systemu nowatorskich badań przesiewowych w kierunku jaskry, opartego o sztuczną inteligencję. W praktyce wygląda to tak, że najpierw odbywa się badanie, w oparciu o komputerowa analizę barwnego zdjęcia dna oka, uzupełnioną o bezkontaktowy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Następnie sztuczna inteligencja przyporządkuje dane zdjęcie do kategorii „zdrowej” lub „chorej”, korzystając z tzw. sieci neuronowej, czyli bazy wiedzy, wprowadzonej do systemu. Do stworzenia bazy posłużyło ponad 2500 zdjęć osób zdrowych i chorujących na jaskrę, dostarczonych przez Poradnię Jaskrową Szpitala Okulistycznego oraz Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser” w Warszawie. Co istotne, e-jaskra posiada zdolność do tzw. głębokiego uczenia się, a więc samodoskonalenia z każdym wykonanym badaniem.

System opracowała powołana i kierowana przez prof. Jerzego Szaflika interdyscyplinarna grupa naukowców. W pracach wzięli udział okuliści: prof. Jacek szaflik, dr hab. n. med. Anna Zaleska- Żmijewska oraz zespół prof. Jacka Pniewskiego z Katedry Fizyki Optycznej Wydziału Fizyki UW, a także eksperci technik komputerowych.  

Samo badanie jest krótkie, nie wymaga przygotowania po kilku minutach otrzymuje się wynik, np. w formie sms-a czy e-maila. Badanie określa podejrzenie występowania jaskry, jeśli system potwierdzi podejrzenia schorzenia, wynik badania zawierać też będzie zalecenie konsultacji okulistycznej.

- Ponieważ w Polsce brak systemowych programów badań przesiewowych w kierunku jaskry, platforma e-jaskra może być przełomem również w obszarze prowadzonej diagnostyki, gdyż ma ogromny potencjał, aby stać się podstawą pierwszego ogólnopolskiego programu badań przesiewowych w kierunku jaskry. – powiedział prof. Jerzy Szaflik.

Program badań przesiewowych e-jaska został objęty patronatem honorowym kardynała Kazimierza Nycza oraz Ministra Zdrowia, prof. Łukasza Szumowskiego.

Bezpłatne badania przesiewowe w Centrum Jaskry w Warszawie będzie można przeprowadzać już od 2. grudnia, przez trzy miesiące.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły