Stacja dializ przy szpitalu Bielańskim

i

Autor: STACJA DIALIZ Stacja dializ przy szpitalu Bielańskim

#OtwórzSerceNaNerki

Edukacja. Lepiej mieć dwie nerki niż jedną, albo czekać na przeszczep

2022-10-05 16:17

Kampanii edukacyjnych nigdy nie za wiele. W szczególności, tych, które mogą sprawić, że ich odbiorcy będą żyli dłużej, nie zapadając na choroby, których – przy odpowiednim trybie życia – można uniknąć z dużym prawdopodobieństwem. Taką akcja jest kampania koalicji na rzecz przewlekłej choroby nerek, #OtwórzSerceNaNerki.

Bez serca żyć nie można. Z jedną nerką jest to możliwe. Po co człowiekowi zatem dwie nerki? Choroby nerek to multum rozmaitych schorzeń. Mają tę złą cechę, że np. ostre uszkodzenie nerki, śródmiąższowe zapalenie nerek, kamicę nerkowa czy nowotwór nerek, albo przewlekłą chorobę nerek (PchN), nie daje objawów. Nefrolodzy określają te choroby mianem „niemej”. To może skutkować różnymi konsekwencjami, szczególnie wówczas, gdy choroba została zbyt późno zdiagnozowana. A jako, że nie daje objawów, chore nerki nie bolą (bo nie są unerwione)… to po co odwiedzać lekarza. Taki stereotyp nadal żyje, bo szacuje się, że nawet 9 na 10 osób z PChN nie wie, że choruje. 4 mln osób jest nią dotkniętych. To dlatego zaliczana jest to chorób cywilizacyjnych XXI w. Obok chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia tętniczego, otyłości i cukrzycy.

PchN to szczególna choroba; szczególna, bo może być następstwem lub powikłaniem wszystkich wymienionych schorzeń. Choćby z tego powodu kampania edukacyjna #OtwórzSerceNaNerki jest jak najbardziej wskazana. Inną rzeczą jest, czy faktycznie jej odbiorcy wezmą sobie rady ekspertów do serca. – Wczesna diagnoza i szybkie wdrożenie leczenia są kluczem do uchronienia pacjenta przed rozwojem choroby. Aby zdiagnozować schorzenia nerek wystarczy przede wszystkim badać się regularnie – co roku powtarzać badanie kreatyniny we krwi w celu oszacowania współczynnika eGFR i analizę moczu. O badaniach kontrolnych w kierunku wykrycia PChN powinny pamiętać w szczególności osoby w starszym wieku, pacjenci z cukrzycą lub z wysokim ciśnieniem krwi, a także ci z nas, którzy w swojej rodzinie mają kogoś, kto zmaga się z tą chorobą – komentuje prof. dr. hab. n. med. Magdalena Krajewska, ekspert kampanii #OtwórzSerceNaNerki.

Pierwszy taki zabieg w Małopolsce: w krakowskim Szpitalu im. Ludwika Rydygiera wszczepili implanty ślimakowe

Można, przed przeczytaniem tego materiału, sprawdzić swoją wiedzę o nerkach w tym quizie. Z badań (luty 2022) IRBIS wynika, że 30 proc. z nas wie, czym jest PChN, ale tylko co 5. ma wiedzę powikłaniach wywoływanych przez tę chorobę. I co Wam wyszło w tym sprawdzianie? To teraz w telegraficznym skrócie o tzw. faktach i mitach dotyczących PchN.

Fakt: cukrzyca ma wpływ na zdrowie nerek. Wysoki poziom cukru we krwi spowodowany cukrzycą uszkadza naczynia krwionośne nerek, co prowadzi do ich niewydolności.

Mit: dieta nie ma znaczenia w rozwoju chorób nerek. W diecie przyjaznej nerkom ważnym aspektem jest zmniejszenie spożycia sodu, a w bardziej zaawansowanych stadiach choroby nerek także potasu i fosforu. „Puszkowana” i inna gotowa żywność dla kondycji nerek dobra nie jest.

Mit: nie mam wpływu na to, czy zachoruję. Ważny jest styl życia – właściwa dieta, stronienie od używek oraz aktywność fizyczna. To co jeszcze możemy zrobić dla naszych nerek to monitorowanie ciśnienia krwi, utrzymywanie prawidłowego stężenia cholesterolu oraz wiedza o PChN i regularne wizyty kontrolne u lekarza.

Mit: PChN mnie nie dotyczy, bo nikt w rodzinie na nią nie chorował. Wcześniej wymienione schorzenia mogą skutkować chorobą nerek. Swoją drogą warto sprawdzić, czy kogoś z rodziny one dotknęły.

Fakt: nie wiem nic o PChN, bo lekarz nie przekazał mi takiej wiedzy. Jak wynika z badania opinii społecznej, w populacji badanych, którzy zmagają się z chorobą przewlekłą, ogółem jedynie 9 proc. przyznaje, że lekarz przekazał im wiedzę na temat PChN. I od tego, by tę wiedzę upowszechnić są takie kampanie jak opisywana. Poza tym warto samemu się dokształcać, dzięki internetowi i stronom medycznym jest to dziś możliwe.

Mit: mam dwie nerki, więc nie muszę o nie dbać. Człowiek ma także dwa płuca, jedną wąrobę, jedno serce itd. O wszystkie organy powinien dbać. Chyba, że chce mieć jedną nerkę, być dializowanym i liczyć na przeszczep, by mieć znów dwie zdrowe nerki, albo – bywa tak – przynajmniej jedną…

Sonda
Chodzisz na badania profilaktyczne?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły