Potwierdzają to badania przeprowadzone przez zespoły Światowej Organizacji Zdrowia. Według ich ocen w 2030 r. na świecie na cukrzycę będzie chorowało ponad 380 milionów osób. Będzie to wyraźny wzrost, gdyż jeszcze na początku tego stulecia na całym świecie było 230 milionów cukrzyków.
Prawdziwa walka
Pod nazwą cukrzyca kryje się grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się podwyższonym poziomem cukru we krwi, tzw. hiperglikemią. Wynika ona z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka i uświadomienie ludziom, czym jest cukrzyca, jak można ją leczyć, a jeszcze lepiej - jak jej zapobiegać. 14 listopada obchodzić będziemy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Jest to długofalowa akcja, która na lata 2009-2013 przyjęła hasło "Prewencja i edukacja w cukrzycy". Hasło na tegoroczny dzień będzie brzmieć: "Zrozum cukrzycę i kontroluj ją". To bardzo istotne, bowiem problem cukrzycy jest ciągle nie w pełni doceniany w naszym kraju. Inercja zaś w tym względzie wciąż przynosi bardzo duże straty - nie tylko w wymiarze czysto ludzkim, ale też w życiu społecznym, a nawet ekonomicznym kraju.
Fatalne statystyki
Sytuacja jest naprawdę groźna. Około dwóch milionów ludzi cierpi w Polsce na cukrzycę. Tylko połowa z nich leczy się pod kontrolą lekarza. Reszta to przypadki cukrzycy utajonej, nierozpoznanej i nieleczonej.
To jednak nie wszystko. Około czterech milionów Polaków ma stan przedcukrzycowy - czyli występuje u nich hiperglikemia na czczo i upośledzenie tolerancji glukozy. Według danych Unii Europejskiej, w 2025 r. 11 proc. populacji powyżej 19. roku życia będzie cierpiało na cukrzycę. Jest to kolejny wzrost, bowiem w 2006 r. było to 9,1 proc.
Duża śmiertelność
Warto pamiętać, że cukrzyca plasuje się na piątym miejscu, jeśli chodzi o śmiertelność na całym świecie. Wyraźnie widać więc, że natychmiast trzeba zająć się tym palącym problemem. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie zagrożeń poprzez racjonalne zapobieganie i leczenie cukrzycy. Jedyną realną do tego drogą jest opracowanie i faktyczne realizowanie polskiego ogólnokrajowego programu prewencji i optymalizacji leczenia cukrzycy w celu redukcji zagrożenia tą chorobą i jej powikłaniami. Program taki musi odpowiadać kryteriom Światowej Organizacji Zdrowia i być nastawiony na edukację całego społeczeństwa. Dlatego tak ważne jest, byśmy wszyscy świadomie uczestniczyli w Światowym Dniu Walki z Cukrzycą.