Tu żywność wytwarzana jest metodami naturalnymi w czystym i bezpiecznym środowisku, bez nawozów sztucznych i syntetycznych środków ochrony roślin, antybiotyków, hormonów wzrostu i genetycznie modyfikowanych organizmów. Dzięki wykluczeniu pestycydów i nawozów sztucznych produkcja takiej żywności nie powoduje zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych, ogranicza wypłukiwanie składników pokarmowych z gleby, sprzyja różnorodności biologicznej, wymaga niewielkich nakładów energii i wytwarza żywność wysokiej jakości.
Unia Europejska gwarantuje wiarygodność produktów pochodzących z gospodarstw ekologicznych niezależnie od miejsca ich wytworzenia i zapewnia precyzyjne ich etykietowanie. Na etykiecie produktu znajduje się nazwa producenta i przetwórcy lub sprzedawcy oraz nazwa lub kod jednostki certyfikującej.
Liczba gospodarstw ekologicznych w Polsce rośnie z roku na rok. Dzisiaj jest ich ponad 20 tysięcy, ale to i tak zaledwie 2,8 proc. powierzchni użytkowanej rolniczo w Polsce. Dla porównania - w Austrii jest to 18,5 proc., w Szwecji 12,8, w Estonii 11 proc., a w Czechach 10,6 proc.