Eksperci o homeoterapii

2009-11-20 15:06

Rozmowa z dr Ewą Wojciechowską, prezesem Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej

- Od jak dawna są prowadzone kliniczne badania leków homeopatycznych i jakie są ich efekty?

- Badania kliniczne leków homeopatycznych prowadzone są od kilkudziesięciu lat. Do końca 2006 r. wykonano ok. 130 badań. Były one wykonane według takich samych zasad, jakie stosuje się w badaniach wszystkich innych leków, czyli zasad medycyny opartej na faktach. Pozytywny wynik osiągnięto w ok. 44 proc. badań, a w 50 proc. wynik był nie do końca jasny. A zatem tylko w 6 proc. badań nie potwierdzono skuteczności leków homeopatycznych w określonych wskazaniach klinicznych.

- Jaki status mają leki homeopatyczne w Polsce?

- Wszystkie leki, jakie znajdują się na rynku w Polsce są prawnie dopuszczone do sprzedaży decyzją Ministerstwa Zdrowia na podstawie decyzji wydanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Leki te są dostępne w aptekach, a w chwili obecnej funkcjonuje taki przepis, który mówi, że niektóre leki pojedyncze powinny być wydawane wyłącznie na receptę. To samo mówi za siebie - jeśli na receptę, to tylko z przepisu lekarza.

- Jakie działania edukacyjne prowadzone są przez Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej, któremu pani prezesuje?

- PTHK jest towarzystwem stosunkowo młodym, bo działa od 2003 r. Jest jednak w tej chwili najliczniejszym stowarzyszeniem i liczy około 150 czynnych członków - lekarzy i farmaceutów. Jeśli chodzi o działania edukacyjne, to prowadzimy na terenie całego kraju bardzo dużo kursów na różnym poziomie. Od kursów wprowadzających po kursy doskonalące. Prowadzimy też szkolenia praktyczne z zakresu homeopatii.

- Czy te kursy są adresowane tylko do lekarzy?

- Tak. Stoimy na stanowisku, że lekarz powinien leczyć, biorąc odpowiedzialność za zdrowie pacjenta. Dlatego też to wyłącznie lekarz może wybrać taki sposób leczenia, który będzie dla pacjenta bezpieczny. Nie zawsze należy ograniczać terapię do leków homeopatycznych. Można je także stosować w uzupełnieniu do standardowych sposobów leczenia. Natomiast lekarz ma wybór i decyduje, co dla pacjenta w danym momencie jest najbezpieczniejsze.

Innym rodzajem szkoleń przez nas organizowanych są kursy dla pracowników aptek. Ich celem jest przygotowanie farmaceutów do lepszej współpracy z lekarzami stosującymi leki homeopatyczne i zapoznanie ich ze wskazaniami do zastosowania leków złożonych oraz niektórych leków pojedynczych, które w stanach ostrych mogą być polecane przez farmaceutę.

- Jak długo takie kursy trwają?

- Najdłuższym szkoleniem dla lekarzy jest kurs, który prowadzimy we współpracy z CEDH - francuską szkołą rozwoju i kształcenia w zakresie homeopatii. Jest to edukacja trzystopniowa i trwa cztery lata.

Dla farmaceutów organizujemy dwa razy w roku jednodniowe szkolenia pod patronatem Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Co roku organizujemy też konferencje międzynarodowe, które pozwalają naszym lekarzom zapoznać się z najnowszymi badaniami w zakresie homeopatii i możliwościami stosowania leków homeopatycznych w wielu różnorodnych wskazaniach klinicznych. W tym roku organizujemy taką konferencję w listopadzie w Warszawie, a wykładowcami będą profesorowie medycyny zarówno z Polski, jak i z USA, a także goście z Francji, Wielkiej Brytanii i Bułgarii, czyli z krajów, gdzie leczenie homeopatyczne jest włączone w oficjalny system opieki zdrowotnej.

Polska miejscem spotkań światowych ekspertów w dziedzinie homeopatii

W dniach 27-28 listopada 2009 roku w Warszawie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Leczenie homeopatyczne we współczesnej medycynie", organizowana przez Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej. Spotkanie umożliwi polskim lekarzom kontakt ze światowymi ekspertami - prowadzącymi badania naukowe w homeopatii oraz stosującymi leki homeopatyczne w codziennej praktyce. Swoją obecność już potwierdzili: prof. Louis Rey ze Szwajcarii, prof. R. Charles Dumont z USA, dr Marie-France Bordet z Francji oraz dr Peter Fisher z Anglii, dr Slavi Filchev z Bułgarii i wielu innych ekspertów z różnych krajów.

26-30 sierpnia odbył się w Warszawie, po raz pierwszy w Polsce, 64. Kongres Międzynarodowej Medycznej Ligi Homeopatycznej (LMHI), zorganizowany przy współpracy i pod patronatem Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego. Uczestniczyło w nim ponad 200 lekarzy z różnych krajów, w tym blisko 80 z Polski.

W programie kongresu znalazły się prezentacje prac naukowych, także obserwacje kliniczne, prace socjologiczne - przedstawione w większości przez wykładowców zagranicznych, między innymi z Belgii, Niemiec, Indii, Szwajcarii, Ukrainy i Japonii.

Popularna na całym świecie

Homeopatia stosowana jest w ponad 80 krajach świata przez 400 milionów pacjentów. W krajach Unii Europejskiej od 25 do 40 procent lekarzy zaleca swoim pacjentom leczenie homeopatyczne.

Francja ponad 25 000 lekarzy przepisuje leki homeopatyczne

Wielka Brytania 45 procent lekarzy uznaje skuteczność leków homeopatycznych.

Hiszpania 6500 lekarzy w ośrodkach zdrowia podlegających systemowi ubezpieczeń społecznych lub w ramach ubezpieczenia prywatnego zaleca leki homeopatyczne.

W Polsce

Około 7000 lekarzy stosuje u pacjentów leki homeopatyczne. 56 procent Polaków uważa, że homeopatia jest skuteczną metodą leczenia, słyszało o niej 81 procent, 47 procent wie o niej dużo, a 30 procent stosuje leki homeopatyczne; 77 procent Polaków uważa lekarzy przepisujących leki homeopatyczne za godnych zaufania. Po leki homeopatyczne sięgają częściej osoby z wyższym wykształceniem, mieszkańcy średnich i największych miast, osoby świadomie prowadzące zdrowy tryb życia.

Przychodnie i szpitale homeopatyczne

W wielu krajach Unii Europejskiej istnieją przychodnie i szpitale homeopatyczne oraz oddziały szpitalne, gdzie pacjenci leczeni zgodnie z przyjętymi standardami są konsultowani także przez lekarzy homeopatów.

Wielka Brytania: 6 szpitali homeopatycznych:

* w Londynie (Królewski Szpital Homeopatyczny)

* w Glasgow * w Bristolu

* w Tunbridge Wells

* w Liverpoolu

* w Manchesterze

Francja - konsultacje na oddziałach w wielu szpitalach, między innymi:

* Szpital Hôtel-Dieu w Lyonie

* Szpital Kliniczny Centrum Léona Bérarda w Lyonie

* Szpitale Bichat i Tenon w Paryżu

* Szpital Pellegrini w Bordeaux

 Austria - konsultacje w pięciu szpitalach, m.in.:

* w Wiedniu

* w Klagenfurcie

Hiszpania - konsultacje

w szpitalach:

* w Madrycie

* w Barcelonie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły