Na wyspie będą tam pomagać miejscowym służbom medycznym przez pięć tygodni. PCPM odpowiedziało na apel WHO proszącej o wsparcie państw słabo rozwiniętych w zwalczaniu zarazy. A takim państwem jest Madagaskar (11,5 mld USD rocznego PKB, ok. 450 USD na głowę statystycznego mieszkańca). „W dobie pandemii potrzebuje eksperckiego wsparcia w zmaganiach z COVID-19, gdyż sytuacja epidemiologiczna w tym państwie znacznie się pogorszyła a liczna zachorowań dynamicznie wzrosła. Z tego powodu wyizolowano stolicę, Antanarywę. To tam ratownicy PCPM rozpoczną pracę pod egidą WHO. Granice Madagaskaru pozostają zamknięte od marca 2020 roku. Ruch lotniczy został wstrzymany do odwołania za wyjątkiem lotów cargo, repatriacyjnych i z pomocą humanitarną. Nie jest ogłoszona data ich ponownego otwarcia” – komunikuje PCPM.
Zespół Ratunkowy PCPM (Poland Emergency Medical Team / PEMT PCPM) jest unikatowy. W Polsce jest to jedyna taka formacja, w Europie jest ich kilka, a w świecie siedem! Grupa jest przygotowana do natychmiastowego działania. Stąd też nazywana jest medyczną grupą szybkiego reagowania. Do akcji pomocowych dla ofiar klęsk żywiołowych i epidemii gotowa jest wyruszyć w ciągu 24 godzin.
W strefie działania funkcjonuje pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W skład Zespołu Ratunkowego PCPM wchodzą sprawdzeni i doświadczeni ochotnicy: lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, ratownicy GOPR, strażacy i inni ratownicy specjalistyczni oraz wspierający ich pracownicy humanitarni PCPM (w sumie ponad 80 osób). – Właśnie w takich momentach kiedy jest to potrzebne na szybko i nie zdążymy jeszcze napisać podręczników czy książek na ten temat, najważniejsi są ludzie. Dlatego Zespół w czasie gdy pandemia szaleje, tak prężnie działa na całym świecie – podkreśla Paweł Romaniuk, ratownik medyczny i członek Zespołu.
Grupa ma na swoim koncie już kilkanaście misji, głównie w Afryce, ale także w Nepalu (po trzęsieniu ziemi) i Peru (po powodziach). Jak przystało na samodzielny medyczny zespół szybkiego reagowania dysponuje odpowiednim sprzętem. Zgodnie w wymogami WHO może nieść pomoc od 2 do 4 tygodni. Dysponuje namiotami szpitalnymi i odpowiednim wyposażeniem, własnym zapasem żywności i systemami do oczyszczania wody i produkcji energii elektrycznej. Zapas medykamentów wystarczy dla 1,4 tys. pacjentów. W sumie ok. 20-osobowy zespół wylatuje w misję z 5 tonami wyposażanie. Jeśli chcesz wspomóc działalność medyków z PCPM, kliknij tu.
Polecany artykuł: