Antyperspirant i dezodorant - czym się różnią? Co wybrać, by ograniczyć pocenie?

i

Autor: Thinkstockphotos.com Dezodorant maskuje przykry zapach potu. Natomiast antyperspirant ogranicza jego wydzielanie.

Fakty i mity na temat antyperspirantów

2018-09-14 14:56

Pot nie ma zapachu. Nieprzyjemny zapach to dzieło bakterii, znajdujących się na naszym ciele. Dlatego sięga się po antyperspiranty. Wokół tych kosmetyków narosło jednak wiele kontrowersji. Oto fakty i mity dotyczące antyperspirantów. 

  • Antyperspirant powoduje raka piersi?

Nie. To najczęściej powtarzany mit. Przenikanie glinu (czyli aluminium, składniku powszechnie stosowanego w kosmetykach przeciwpotowych) przez skórę jest znikome i nigdy nie zostało udowodnione. Nie ma możliwości kumulowania się w tkance piersi związków chemicznych, które mogłyby w ten sposób powodować nowotwory.

  • Jest przyczyną rozwoju Alzheimera

Kolejny mit, który krąży po świecie już od 1965 roku. Związek glinu z chorobą Alzheimera nigdy nie został potwierdzony. To efekt błędnej interpretacji badań naukowych.

  • Zaburza wydalanie toksyn z organizmu

Pot pojawia się wtedy, gdy organizm jest przegrzany. W ten sposób odbywa się termoregulacja organizmu. Pocenie się nie oczyszcza więc ciała z toksyn. Niemożliwe jest też, aby antyperspiranty mogły zaburzać proces termoregulacji. Pod pachami znajduje się tylko 1 proc. wszystkich gruczołów potowych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły