fantom symulator medycyna

i

Autor: SUM

FANTOMY to nie tylko duchy. To PRZYDATNE w studiach medycznych symulatory

2021-04-23 18:30

Nie zawsze chory może jeść „normalnie”. Wówczas trzeba go żywić enteralnie. To sztuka, którą muszą opanować przyszli lekarze. Pomogą im w tym Stefan i Adam. Pierwszy to tzw. fantom dorosłego pacjenta, a drugi – dziecka. W październiku trafią do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Żywienie enteralne to żywienie dożołądkowe lub dojelitowe osoby chorej. Fantomy podarowała SUM Fundacja Nutricia. Studenci kierunku lekarskiego będą ćwiczyć na fantomach całą, skommplikowaną procedurę takiego żywienia, o którym fundatorzy wyrazili się bardzo trafnie: jest integralną częścią leczenia. Skomplikowanej, bo takie żywienie to procedura mało, ale jednak inwazyjna, bo odbywa się za pomocą endoskopu albo bezpośrednio do żołądka, albo wprost do jelita cienkiego. Stosuje się je m.in. u pacjentów po urazach wielonarządowych, z niewydolnością nerek, po oparzeniach, chorobach nowotworowych. Dzięki niemu można dostarczyć choremu, który nie może jeść w sposób „normalny”, odpowiednią dawkę składników odżywczych. A dlaczego na podarunek studenci muszą czekać do nowego roku akademickiego? Dlatego, że takie symulatory produkowane są w Japonii i USA, co trwa parę miesięcy. To towar na zamówienie.

gen. Grzegorz Gielerak: Po majówce można zrzucić maseczki [Super Raport]

Fantomy medyczne, to pomoce dydaktyczne dzięki którym można w kontrolowanych warunkach uczący się mogą wykonywać ćwiczenia diagnostyczne, reanimacyjne i pielęgnacyjne. Oprócz opisywanych symulatorów żywienia medycznego są też fantomy do nauki odbierania porodów, badań ginekologicznych, cewnikowania, badania piersi, resuscytacji, stomatologii itd. Model anatomiczny człowieka jest również fantomem. Jednak, jak podkreślają lekarze, w tym ostatnim przypadku pomogą w nauce anatomii, ale nie zastąpią praktycznych zajęć w prosektorium.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły