Program "Aktywnie po zdrowie" to całoroczne przedsięwzięcie edukacyjne (lekcje tematyczne, warsztaty itp.). Angażują się w nie nie tylko nauczyciele, ale także dzieci i ich rodzice. Dlaczego ta inicjatywa jest tak ważna?
>>> Aktywnie po zdrowie - wszystko o akcji
W ciągu ostatnich dwudziestu lat trzykrotnie wzrosła liczba przypadków występowania otyłości wśród dzieci i młodzieży. Nadmierną masę ciała obserwuje się u ok. 20 proc. chłopców i prawie 15 proc. dziewcząt. Wśród dorosłych sytuacja jest jeszcze gorsza: 61 proc. mężczyzn i ponad 50 proc. kobiet ma nadwagę. Następstwa choroby, jaką jest otyłość, są naprawdę poważne - od niedogodności w codziennym życiu po śmiertelne choroby! Otyłość w okresie dzieciństwa zwiększa ryzyko rozwoju przewlekłych schorzeń metabolicznych i niepełnosprawności w życiu dorosłym, czyli wystąpienia cukrzycy typu 2, miażdżycy, nowotworów, chorób układu krążenia oraz kręgosłupa i stawów.
Skąd się bierze epidemia otyłości? Wynika przede wszystkim z niewiedzy i nieświadomości, jakie składniki występują w wielu popularnych produktach żywnościowych i jakie spustoszenie powodują one w organizmie młodego człowieka. Wystarczy spojrzeć na standardowe drugie śniadanie przygotowywane dziecku przez rodzica. Jest to przeważnie dosładzany jogurt lub batonik, do picia często słodki gazowany napój. Tymczasem w półlitrowej butelce tego typu napoju jest aż 10 łyżeczek cukru, w małym jogurcie owocowym - aż 4. Natomiast jeden batonik pod względem wartości energetycznej to więcej niż talerz pożywnej zupy.
Fundacja poprzez swoje działania chce zwiększyć świadomość tak rodziców, jak dzieci, co tak naprawdę jemy. I co za tym idzie - zmienić nawyki żywieniowe w polskich domach. Zachęca też dzieci i młodzież do większej aktywności fizycznej.
Fundacja Banku Ochrony Środowiska powstała w grudniu 2009 roku z inicjatywy Zarządu Banku Ochrony Środowiska. Działa na rzecz zdrowia, ochrony środowiska, promowania ekologii oraz zrównoważonego rozwoju. Do rady fundacji zostali zaproszeni wybitni eksperci.