Suche oko powstaje w wyniku niedostatecznego wydzielania łez lub ich nieprawidłowego składu. Najczęściej dochodzi do tego na skutek wieku (z wiekiem zmniejsza się produkcja łez), niektórych chorób ogólnoustrojowych (cukrzyca, zaburzenia hormonalne), przewlekłego stresu, dłuższego przebywania w klimatyzowanych czy zanieczyszczonych pomieszczeniach, częstego przesiadywania przed komputerem, także na skutek powikłań spowodowanych częstym noszeniem soczewek kontaktowych.
Przy suchym oku narząd wzroku jest bardziej podatny na infekcje - poprzez wrażliwą rogówkę do oka mogą wnikać zarazki. Ulgę przynoszą preparaty typu sztuczne łzy, ale bardzo ważne jest zapobieganie takim dolegliwościom.
Jak zapobiegać
* Często mrugaj powiekami, co najmniej 10-15 razy na minutę.
* Jeśli długo pracujesz przy komputerze, co pół godziny odrywaj wzrok od monitora i gimnastykuj mięśnie oczu (patrz w różnych kierunkach, trzepocz rzęsami, spoglądaj na zmianę w dal i blisko).
* Jeśli przebywasz w suchym, przegrzanym pomieszczeniu, nawilżaj je (najlepiej przeznaczonym do tego sprzętem).
* Chroń oczy przed słońcem i wiatrem, przysłaniając je okularami.
* Unikaj zadymionego, zanieczyszczonego środowiska.
* Spożywaj więcej produktów bogatych w karoteny będące prowitaminą A (rośliny) i witaminy A (produkty zwierzęce), które wzmacniają oczy. Do takich produktów należą: ciemnozielone i pomarańczowe warzywa oraz owoce, mleko, wątróbka, masło, jaja, tran.
* Po sztuczne łzy sięgaj jednak okazjonalnie, aby nie rozleniwiać oczu.
Uwaga! W bardziej zaawansowanych przypadkach suchego oka konieczny może się okazać zabieg laserowy, przywracający prawidłowe odprowadzanie łez. W zależności od metody zabieg może być przeprowadzony na stałe albo na okres kilku miesięcy.