Gdyby kózka nie skakała...

2010-06-19 4:00

Letni sezon urlopowy to dla wielu czas relaksu i beztroski. Jednak i w tym czasie trzeba uważać na rozmaite zagrożenia. Odrobina szaleństwa nie zaszkodzi, ale warto pamiętać, że aktywność ruchowa - zwłaszcza nadmierna - może się zakończyć poważnym urazem

Na szczęście w stanach po urazach, stłuczeniach, krwiakach, naderwaniach mięśni i ścięgien, zapaleniach pochewek ścięgnistych i torebek stawowych (urazy) można stosować bardzo skuteczne maści. Oczywiście na pewne rzeczy nie ma się wpływu. Lepiej jednak dowiedzieć się zawczasu, jak zachować się w określonych sytuacjach.

Uraz kręgosłupa

O taki uraz wcale nie jest trudno (wystarczy niekiedy po prostu złe ułożenie ciała, niewłaściwy ruch). Tymczasem jest to najgroźniejszy z urazów, gdyż grozi nawet trwałym kalectwem. Ranny nie powinien się wtedy ruszać. Należy zacząć od unieruchomienia mu głowy, robiąc z kurtki lub innej części garderoby sztywny kołnierz. Pod ciało najlepiej podłożyć deskę. U osoby nieprzytomnej trzeba głowę odchylić do tyłu, oczyścić jamę ustną i zrobić sztuczne oddychanie. Należy też pamiętać o opatuleniu rannego, by utrzymać stałą temperaturę ciała.

Potłuczenia

To również jedne z najpowszechniejszych urazów. Uszkodzeniu ulegają wtedy naczynia podskórne. Towarzyszy temu obrzęk, skóra sinieje. Najlepiej na stłuczone miejsce przyłożyć zimny okład. Po upływie doby można przyłożyć na nie ciepły kompres. Nie należy też zbytnio przejmować się tym, że urażone miejsce zmienia barwy. Jest to jak najbardziej naturalne. Po tygodniu wszystko powinno być już dobrze.

Szczególnie trzeba jednak uważać na stłuczenia głowy. Guz może być czymś zwykłym, niegroźnym, ale może także narobić sporo problemów.

Złamanie

Również ze złamaniem nie ma żartów. Jeżeli jest ono otwarte, nie wolno dotykać kości. Najlepiej ranę przykryć jałowym opatrunkiem lub czystym ręcznikiem i zabandażować, żeby zatamować krwawienie. Jest to bardzo ważne, bowiem w przypadku złamania otwartego może dojść do krwotoku i zakażenia rany.

Jeżeli złamanie jest zamknięte, to najlepiej unieruchomić kończynę w pozycji złamania za pomocą np. deski czy kija.

Złamaniu towarzyszy silny ból przy każdym ruchu ciała. W miejscu złamania pojawia się obrzęk i skóra sinieje.

Zwichnięcie

Bardzo częstą kontuzją, zwłaszcza przy uprawianiu sportu, jest zwichnięcie. Polega ono na przemieszczeniu się nasady kości poza miejsce jej fizjologicznego położenia. Nie wolno samemu wprowadzać kości na właściwe miejsce. Trzeba unieruchomić staw w takiej pozycji, jaka powstała w wyniku urazu i wezwać pogotowie.

Skręcenie

To bolesna przypadłość. Skręcenie jest wynikiem uszkodzenia więzadeł stawowych w następstwie ich nadmiernego rozciągnięcia, naderwania lub całkowitego zerwania. Towarzyszy temu nasilający się ból przy próbie poruszenia ręką lub nogą.

Na skręcenie idealne są zimne kompresy. Dobrze jest też zrobić opatrunek unieruchamiający z bandaża elastycznego. Jeżeli skręcony jest staw skokowy lub kolanowy, nie należy próbować chodzić.

Pierwsza pomoc

Warto pamiętać, że z naszą aktywnością wakacyjną wiąże się nie tylko zwiększone ryzyko kontuzji i urazów. Różne przygody mogą się przydarzyć również w czasie np. podróży.

Dobra ściągawka z zasad pierwszej pomocy z pewnością się przyda. Warto np. mieć w swojej komórce aplikację "Pierwsza Pomoc". Zawiera ona krótkie teksty opatrzone prostymi ilustracjami. Dzięki temu każdy będzie mógł w prosty sposób nauczyć się, jak udzielać pierwszej pomocy.

Szybki dostęp do podstawowych informacji, jak udzielić pierwszej pomocy, często decyduje o uratowaniu czyjegoś życia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły