Konsekwencją tego jest zwiększone niebezpieczeństwo śmierci przy porodzie. Tylko pięć procent takich przypadków dotyczy państw, które nie są klasyfikowane jako jako rozwijające się vel trzeciego świata. Wyznacznikiem bezpieczeństwa kobiety w czasie porodu pozostaje jakość opieki medycznej, jaką otrzymuje. Tam gdzie są bieda i wojny śmiercią kończy się nawet 1 na 49 porodów. W lepszych częściach świata współczynnik ten wynosi 1 na 5300. Dodać trzeba, że w ciągu ostatnich dwóch dekad bezpieczeństwo kobiet w trakcie porodu nawet i w tym rozwijającym się świecie poprawiło się. Jednak trend ten zaburzają głównie konflikty zbrojne i katastrofy naturalne. Jemen, Syria i Afganistan do takich są zaliczane.
– Odpowiednia opieka medyczna w trakcie ciąży oraz porodu jest kluczowa zarówno dla matki jak i noworodka. Dlatego na polepszeniu tej opieki skupiamy się w projektach na całym świecie: niezależnie od tego czy jest to Syria, Senegal czy Ukraina. Od momentu przeprowadzenia przytoczonych badań byliśmy świadkami wybuchu kolejnych konfliktów, których skutki dopiero w pełni poznamy – jak wojna w Ukrainie i konflikt w Sudanie Południowym. – komentuje statystki Światowej Organizacji Zdrowia Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.
Problem jest ten sam: polepszyć opiekę w czasie ciąży i porodu. Oczekiwania i sposoby jego rozwiązania są jednak zróżnicowane. Dla uchodźczyń - syryjskich matek kluczowe jest sfinansowanie opieki oraz zabiegów medycznych (które w krajach je przyjmujących, takich jak Jordania, są dla nich zazwyczaj płatne). Problemem matek z Senegalu będzie niedożywienie: zarówno ich samych, jak i noworodka. Z wyzwaniami mierzą się kobiety nie tylko w Afryce. W Europie również. Na Ukrainie śmiertelność matek jest wciąż bardzo niska, za to znacznie zwiększyły się liczby przedwczesnych porodów jak i patologii ciążowych.
Przykładowo: w Instytucie Pediatrii, Położnictwa i Ginekologii w Kijowie, z którym współpracuje Polska Misja Medyczna, 82 proc. noworodków miało niską i skrajnie niską masę urodzeniową. Lekarze zgłaszają też wzrost infekcji przedporodowych, co związane jest z utrudnionym monitorowaniem ciąż na atakowanych terenach oraz z koniecznością częstego ukrywania się kobiet w ciąży w zawilgoconych domowych piwnicach, które pełnią funkcję schronu. Według danych ONZ w pierwszych tygodniach wojny w Ukrainie przebywało tam 265 tys. kobiet w ciąży, z czego 80 tys. w ostatnim trymestrze, oczekując porodu w nieprzewidywalnych warunkach.
Polska Misja Medyczna skupia się na pomocy matkom i dzieciom na całym świecie. W projektach prowadzonych m.in. w Kolumbii, Senegalu, Jordanii czy Ukrainie, zapewnia im pomoc medyczną oraz wspiera sprzętowo placówki zdrowia, gdzie matki mogą otrzymać ratującą życie i zdrowie opiekę zarówno przed, jak i po porodzie. A przy okazji Dnia Matki… W Polsce wprowadzono to święto do kalendarza w roku 1914. Pierwsze obchody zorganizowano w Krakowie 26 maja. Później święto celebrowano w różnych dniach maja. W tym miesiącu obchodzi się je w większości państw, ale są wyjątki od tej reguły. Na Białorusi – 14 października, a w Rosji – 27 listopada. Na Ukrainie, od 1999 r. mocą prezydenckiego dekretu, Dzień Matki przypada na 8 maja.
Polecany artykuł: