Euro - banknoty

i

Autor: Shutterstock Krajowy Plan Odbudowy. Na co pójdą unijne środki?

Gigantycznie podwyższyli cenę leku, to i gigantyczną karę za to dostali

2021-07-20 17:08

Chorób rzadkich wbrew pozorom jest wiele, a są tak nazywane, bo nieliczni na nie cierpią. Z tej przyczyny leki używane w leczeniu z nich są drogie, a niektórzy producenci wykorzystują ludzką tragedię i bez skrupułów podnoszą cenę. Czasem dostają jednak po łapkach od urzędów stojących na straży praw konsumentów. Tak stało się w Holandii.

Takim przedsiębiorstwem, chcącym zarobić na ludzkim nieszczęściu, jest włoska firma farmaceutyczna Leadiant Biosciences, która od 2008 r. jest wyłącznym producentem leku CDCA-Leadiant (opartego na kwasie chenodezoksycholowym) na metaboliczną ksantomatozę mózgowo-ścięgnistą vel żółtakowatość mózgowo-ścięgnistą (CTX). Prawa do produkcji Włosi odkupili od małej firmy farmaceutycznej. Wcześniej lek ten na rynku holenderskim kosztował 46 euro za opakowanie (100 kapsułek). W roku później – jak informują holenderskie media – Leadiant zmienił nazwę leku i... cenę: na 885 euro. W 2017 r. firma uzyskała wyłączne prawo do wprowadzenia produktu opartego na CDCA na rynku europejskim na 10 lat. Cena sprzedaży została podniesiona do 14 tys. euro. Gigantyczna podwyżka, ale jej skalę uświadamia jeszcze bardziej to, że roczna kuracja pacjenta chorego na CTX kosztuje ok. 153 tys. euro. A muszą ten lek brać do końca życia!

I teraz do sedna sprawy. Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynków (ACM) stwierdził, że to co zrobiła włoska spółka jest ewidentnym nadużyciem wynikającym z monopolistycznej pozycji. I nałożył na nią karę 19 569 500 euro. „Producenci leków, którzy wprowadzają na rynek niedrogie innowacyjne leki, wnoszą istotny wkład w społeczeństwo, na którym mogą również zarabiać pieniądze. Tutaj widzimy coś zupełnie innego. Leadiant ogromnie podniósł cenę działającego od dawna leku przy ograniczonej inwestycji i niewielkim ryzyku. Tu w ogóle nie ma innowacji” – stwierdził Martijn Snoep, prezes ACM. Włosi mogą się odwołać od orzeczenia. Co też pewnie uczynią. Z jakim skutkiem? Zobaczymy.

Prof. Simon odpowiada na pytania dotyczące koronawirusa

W Holandii na CTX choruje ok. 60 osób. Spełnia więc definicję choroby rzadkiej. Za taką uważa się taką, która dotyka 1 osobę na 2000. Dlatego też choroba, która w jedynym regionie (kraju) jest uznana za rzadką, w innym już nie jest tak sklasyfikowana. Np. rodzinna gorączka śródziemnomorska jest chorobą rzadką we Francji, ale nie jest taką w Armenii, gdzie najzwyczajniej jest może nie powszechna, ale dość częsta. Dużym źródłem wiedzy o chorobach rzadkich jest Orphanet – europejski, medyczny serwis internetowy, utworzony we Francji w 1997 r. w celu zgromadzenia i udostępniania wiedzy na temat rzadko występujących chorób. Na publikowanej przez Orphanet liście chorób rzadkich jest ich tyle, że ich wykaz zajmuje ponad 170 stron!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły