Groźna bakteria dla seniorów

i

Autor: Shutterstock

Profilaktyka zdrowotna

Groźna bakteria dla seniorów. Zapalenie płuc - pierwszy krok do poważnych powikłań

2024-08-27 9:51

Jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji osób dorosłych jest zapalenie płuc - to czwarta przyczyna zgonów osób po 65. roku życia. Śmiertelność z tego powodu w tej grupie wiekowej jest bardzo wysoka, w przypadku postaci inwazyjnej może sięgać nawet i 50 proc.!

W dużej mierze odpowiedzialne za to są bakterie. Za najwyższą śmiertelność w grupie zakażeń bakteryjnych są odpowiedzialne pneumokoki. Do zakażenia dochodzi, podobnie jak w przypadku grypy, głównie drogą kropelkową.

Każde zapalenie płuc jest groźne dla seniora

– Trzeba mieć świadomość, że zapalenie płuc to nie jest tylko cięższe przeziębienie, ale bardzo poważna choroba ogólnoustrojowa, która zawsze może się wiązać z groźnymi skutkami dla zdrowia i życia. Pneumokokowe zapalenia płuc obciążają cały organizm, a także zaostrzają przebieg chorób przewlekłych, wzrasta ryzyko zawału i udaru – mówi dr Piotr Ligocki, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych 10. Klinicznego Szpitala Wojskowego z Polikliniką w Bydgoszczy.

Szczepienia – najskuteczniejsza profilaktyka

– Najlepszą formą profilaktyki, najskuteczniejszą ochroną przed pneumokokami są szczepienia, dla osób powyżej 65. roku życia, chorujących na choroby przewlekłe, tj. ze zwiększonym ryzykiem choroby pneumokokowej, są bezpłatne. To ponadto najlepsza forma profilaktyki zaostrzeń chorób przewlekłych – dodaje dr Piotr Dąbrowiecki, przew. Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. – A w przypadku osób ze schorzeniami układu oddechowego szczepienia przeciwko pneumokokom ratują życie. Ostra infekcja u pacjenta np. z POChP może doprowadzić do zgonu.

Jedna wizyta, dwa szczepienia

Do zakażeń pneumokokowych dochodzi najczęściej w okresie jesienno-zimowym, w związku z występowaniem grypy, która uszkadza nabłonek dróg oddechowych i ułatwia pneumokokom wnikanie w śluzówkę. Dlatego lekarze zalecają, aby seniorzy przed nadchodzącym sezonem infekcyjnym zaszczepili się zarówno przeciwko grypie, jak i przeciwko pneumokokom. Te szczepionki można podawać jednocześnie podczas jednej wizyty. Istotne jest, że o ile przeciwko grypie szczepimy się co roku, szczepionka przeciwko pneumokokom nie wymaga corocznego powtarzania.

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom w Lublinie
Quiz PRL. Służba zdrowia w PRL
Pytanie 1 z 10
Do pobierania krwi używało się:
Służba zdrowia w PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły